Andisheh Nou

بازگشت معترضان به خیابان‌های لبنان

مخالفان نظام سیاسی حاکم در لبنان پس از مدتی وقفه در ادامه اعتراضات خود بار دیگر در چندین شهر به خیابان‌ها آمدند. آن‌ها همچنان از عدم شکل‌گیری دولت جدید با شرکت تکنوکرات‌ها و وضعیت بد اقتصادی ناراضی‌اند. شعار این بار آن‌ها «هفته خشم» است.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سه‌شنبه ۲۴ دی / ۱۴ ژانویه در نودمین روز جنبش اعتراضی در لبنان، تظاهرکنندگان با شعار «هفته خشم» در چندین شهر با آتش زدن لاستیک‌ها جاده‌ها را بستند. ستون دود در چندین جاده کشور دیده می‌شد.

در بیروت، پایتخت لیبی، طرابلس، شهر بزرگ واقع در شمال این کشور، حاصبیا در جنوب شرقی و یا در عکار واقع در شمال کشور، تظاهرکنندگان از جمله دانشجویان بر تشکیل دولت جدید با شرکت تکنوکرات‌ها تأکید کردند.

در پایتخت تظاهرکنندگان یک‌صدا فریاد می‌زدند «بیروت شورش کن». آن‌ها تظاهرات خود را بعد از ظهر سه‌شنبه به سمت خانه حسان دیاب نخست‌وزیر جدید لبنان بردند.

حسان دیاب ۲۸ آذر / ۱۹ دسامبر ۲۰۱۹ به‌عنوان نخست‌وزیر جدید لبنان انتخاب شد. دیاب نامزد مورد حمایت حزب‌الله و هم‌پیمانان آن توانست با کسب حمایت ۶۹ نماینده از مجموع ۱۲۸ نماینده پارلمان لبنان به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور انتخاب شود. او جانشین سعد حریری شد که در پی اعتراضات مردمی ۷ آبان / ۲۹ اکتبر ۲۰۱۹ از سمت خود استعفا داده بود.

جنبش معترضان در لبنان ۲۵ مهر / ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ علیه رهبران سیاسی کشور، فساد و فرقه‌گرایی آغاز شد.

زمانه

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.