Andisheh Nou

ادامه جلسه کنگره آمریکا پس از حمله طرفداران ترامپ

ترامپ در پیامی با تکرار ادعای تقلب در انتخابات از طرفدارانش خواست به خانه بروند

اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا پس از وقفه‌ای که عصر چهارشنبه در جلسه مشترک کنگره برای تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات پیش آمد، دیرگاه چهارشنبه به وقت محلی جلسه را ادامه خواهند داد.

این در حالی است که پلیس ضد شورش در زمان این گزارش، هنوز در حال دور کردن هواداران آقای ترامپ از محوطه اطراف کنگره بود.

بعدازظهر چهارشنبه، شماری از هواداران دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره هجوم بردند. عده ای از هواداران ترامپ وارد محوطه کنگره آمریکا شدند.

این اولین بار در تاریخ آمریکا بود که ساختمان کنگره آمریکا مورد یورش قرار می گیرد. نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ترامپ خواست شکست را بپذیرد و به هوادارانش بگوید از ساختمان کنگره بیرون بروند.

میت رامنی  و بن سس سناتورهای جمهور‌ی‌خواه، دونالد ترامپ را مقصر حوادث امروز واشنگتن خواندند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که از متحدان وفادار آقای ترامپ شمرده می شود، در توییتی نوشت که  یورش امروز به کنگره آمریکا غیرقابل قبول است.

همزمان، به گزارش رادیوی ملی آمریکا، زنی که در جریان ناآرامی‌های چهارشنبه گلوله خورده بود، در بیمارستان در گذشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به یورش هوادارنش به کنگره، پیامی ویدیویی منتشر کرد و در آن از طرفدارانش خواست به آشوب خاتمه دهند، هرچند به گفته او «انتخابات به سرقت رفته است.»

دقایقی پیش از انتشار پیام آقای ترامپ، جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، غروب چهارشنبه به وقت محلی گفت: «از این جمع می‌خواهم هر چه زودتر محوطه کنگره را ترک کنند.»

آقای بایدن در واکنش به یورش طرفداران دونالد ترامپ به کنگره آمریکا گفت که «آقای ترامپ می‌خواهم همین الان در تلویزیون خواستار پایان این محاصره شود.

کمی پیش از آن، مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در توییتی نوشت: «اعتراض حق هر آمریکایی است، اما این حمله به کنگره قابل تحمل نیست، و آنهایی که در آن دست دارند به اشد مجازات خواهند رسید.»

در حالی که شرایط بحرانی در کنگره آمریکا ادامه دارد، شهردار واشنینگتن دی سی از ساعت شش بعدازظهر به وقت محلی مقررات منع رفت و آمد اعلام کرد.

تصاویر سی ان ان اعزام نیروهای پلیس به سوی محوطه کنگره آمریکا را نشان داد.

به گزارش سی‌ان‌ان، پلیس برای متفرق کردن هواداران ترامپ گاز اشک آور شلیک کرده اند.

در حالی که جلسه مشترک کنگره برای تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود، شماری از هواداران ترامپ پرچم به دست به سمت ساختمان کنگره هجوم بردند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در توییتی نوشت: «اعتراض حق هر آمریکایی است، اما این حمله به کنگره قابل تحمل نیست، و آنهایی که در آن دست دارند به اشد مجازات خواهند رسید.»

تظاهرکنندگان هوادار ترامپ به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و شکست ترامپ اعتراض داشتند.

مایک پنس در جلسه مشترک کنگره گفت که قانونا قدرت تغییر نتیجه انتخابات را ندارد. اندکی بعد، ترامپ در توییتر مایک پنس را به دلیل اعلام ناتوانی از تغییر نتیجه انتخابات به باد حمله گرفت.

در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای تایید نتایج انتخابات ریاست جمهوری، میچ مک کانل و چاک شومر، رهبران اکثریت جمهوریخواه و اقلیت دموکرات سنا، هر دو خواهان تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری شدند.

 میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا، در جلسه مشترک کنگره گفت هیچ دلیلی بر اثبات تقلب در انتخابات به دست نیامده است.

مک کانل گفت کنگره نمی تواند نتیجه رای مردم را تغییر بدهد.

رئیس اکثریت سنا گفت با این که از دونالد ترامپ حمایت کرده، ولی به دلیل ناخشنودی بازنده انتخابات نمی توان دموکراسی آمریکا را به خطر انداخت.

میچ مک کانل رئیس اکثریت جمهوری خواه سنا گفت تمام دعاوی حقوقی آقای ترامپ مربوط به تقلب در انتخابات از سوی دادگاه ها و قاضی هایی که خود آقای ترامپ منصوب کرده، رد شده اند.

مک کانل گفت ما باید وطن پرستی را نه فقط در پیروزی، بلکه در شکست هم نشان بدهیم.

آقای مک کانل با رد اعتراض سناتورها و اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان به نتیج انتخابات گفت: «ما باید وطن پرستی را نه فقط در پیروزی، بلکه در شکست هم نشان بدهیم.»

او در سخنان خود در جلسه مشترک کنگره اضافه کرد: « گر رای مردم را در نظر نگیریم، کل جمهوری ما آسیب خواهد دید.»

بعد از سخنان آقای مک کانل، چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا از تریبون جلسه مشترک کنگره گفت: «این جلسه تشریفاتی و تنها برای تایید نتیجه انتخاباتی است که هم کالج الکترال و هم ایالتها تایید کرده اند.»

او افزود: « کنگره حق باطل کردن رای مردم آمریکا را ندارد… و هیچ شواهدی مبنی بر تقلب در انتخابات وجود ندارد و اعتراض برخی از اعضای کنگره بی پایه است.»

آقای شومر گفت که جمهوری خواهان و همه مردم می دانند که روز بیستم ژانویه جو بایدن و کامالا هریس سوگند خواهند خورد.

رهبر اقلیت دموکرات سنا افزود: «اعتراض به نتایج انتخابات، ضربه مهلکی به نظام دموکراتیک و خود حزب جمهوریخواه است…. اقدام جمهوریخواهان باعث شرمساری خودشان، حزبشان و کل کشور خواهد بود.»

آقای شومر با محکوم کردن تلاش برخی نمایندگان کنگره برای تغییر نتیجه انتخابات گفت: «دنیا الان دارد از خود می پرسد که آیا آمریکا هنوز مشعلدار دموکراسی در جهان هست یا نه.»

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.