Andisheh Nou

«طرح دولت ترامپ» برای دشوار کردن رفع تحریم‌های ایران در آینده!

منابع مطلع به وال استریت ژورنال گفته‌اند، دولت ترامپ در صدد است تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کند که رفع آنها در دولت‌های آینده دشوار باشد.

به گزارش جام نیوز،  روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشته است، نتایج نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری در ایالت‌های کلیدی نشان می‌دهد که جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، پیشتاز است و به همین دلیل مقام‌های دولت ترامپ نگران هستند که در صورت پیروزی جو بایدن و سیاست او برای تعامل با ایران باعث شود که راهبرد فشار دیپلماتیک ضروری برای وادار کردن ایران به مذاکره و توافقی تازه را بی اثر کند.

این گزارش اضافه کرده است٬ دولت ترامپ ذیل قوانین مرتبط با تروریسم، تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده است که به عقیده تحلیلگران، لغو آنها سخت خواهد بود. منابع مطلع همچنین گفته‌اند، دولت ترامپ در صدد است بخش‌هایی را که به نظر در تأمین مالی فعالیت‌های منطقه‌ای ایران حیاتی هستند، مانند پتروشیمی و صنایع فلزی را تحت فشار قرار دهد، به همین دلیل بخش انرژی ایران به طور ویژه مد نظر است.

مقام‌های فعلی و قبلی دولت آمریکا گفته‌اند، تحریم مجدد بخش‌هایی که هم اکنون تحت تحریم هستند ذیل قوانین مرتبط با تروریسم باعث خواهد شد، رفع آنها بسیار سخت شود و چنانچه در آینده کسانی بخواهند این تحریم‌ها را رفع کند با یک فرایند پیچیده روبه رو می‌شوند.

کریستن فونتنرز، از مقام‌های سابق امور خلیج فارس شورای امنیت ملی آمریکا گفته است، رفع برخی از این تحریم‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

کریستن فونتنرز تاکید کرده است، در صورت پیروز جو بایدن در انتخابات، او در راستای نشان دادن حسن نیت به ایران و آوردن آنها به پای میز مذاکره ممکن است چند تحریم علیه ایران را بردارد، اما او قادر نخواهد بود اقدامات بزرگ را مانند تحریم‌های تروریستی بردارد.

دولت دونالد ترامپ در سال ۱۳۹۷ با خروج از غیر قانونی و یک جانبه از توافق هسته‌ای، تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران را بازگرداند. آمریکا همچنین مردادماه سال جاری تلاش کرد قطعنامه‌ای را به تصویب شورای امنیت سازمان ملل برساند تا تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند، اما ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت با آمریکا همراه نشدند و آمریکا شکست سنگینی را در این زمینه متحمل شد.

به دنبال آن آمریکا اعلام کرد که مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران که شامل تحریم‌های تسلیحاتی می‌شود را فعال کرده است.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.