Andisheh Nou

آلمان، فرانسه و انگلستان به طور هماهنگ به نقض مداوم حقوق بشر در ایران اعتراض کردند

سه دولت فرانسه، آلمان و انگلستان برای اولین بار در اقدامی هماهنگ با احضار سفرای جمهوری اسلامی ایران اعتراض خود را نسبت به دستگیری و حبس ایرانیان دو تابعیتی و رفتار حکومت اسلامی ایران با زندانیان سیاسی این کشور اعلام کردند.

دیروز سه شنبه بیست و دو سپتامبر وزارت امور خارجۀ بریتانیا حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن را احضار و نامۀ اعتراضی حکومت انگلستان را به او ابلاغ کرد. قرار است در اقدامی مشابه سفرای تهران در پاریس و برلن نیز در هفتۀ جاری احضار شوند.

دولت لندن در نامۀ اعتراضی خود گفته است که دستگیری ها و حبس های خودسرانه در ایران به حیثیت بین المللی حکومت اسلامی ایران شدیداً لطمه وارد می آورد. در این نامه حکومت انگلستان نگرانی خود را از سرکوب مداوم مدافعان حقوق بشر، رسانه ها، سازمان ها و شخصیت های فرهنگی مستقل در ایران اعلام داشته و از حق فعالیت رسانه های آزاد و مستقل دفاع کرده است.  در این نامه همچنین دولت بریتانیا بار دیگر خواستار آزادی نازنین زاغری-رتکلیف شده که از سال ٢٠١٦ به اتهام تلاش برای سرنگون کردن جمهوری اسلامی ایران در این کشور زندانی شده است. اعدام نوید افکاری که موجی از اعتراض های ملی و بین المللی برانگیخت و وضعیت نگران کنندۀ نسرین ستوده حقوقدان و فعال حقوق بشر در زندان از جمله مواردی است که سه دولت اروپایی در اعتراض های خود به آنها اشاره کرده اند.

دولت فرانسه در اعتراض خود خواستار آزادی فوری نسرین ستوده و فریبا عادلخواه پژوهشگر ایرانی-فرانسوی شده که از زندان اوین به بازداشتگاه وزارت اطلاعات ایران منتقل شده است. دیروز سه شنبه بیست و دو سپتامبر شماری از نمایندگان مجلس ملی فرانسه از دولت این کشور خواستند که علیه نقض حقوق بشر در ایران موضع بگیرد و خواستار آزادی نسرین ستوده شود. در پی اعدام نوید افکاری وزارت امور خارجۀ آلمان به نشانۀ اعتراض سفر محمد جواد ظریف به برلن را لغو کرد.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.