Andisheh Nou

اقلیم کردستان عراق نتیجه همه‌پرسی را معلق کرد

دولت اقلیم کردستان با صدور اطلاعیه‌ای عنوان کرد که به منظور رفع بحران‌ در روابط با حکومت مرکزی عراق، نتیجه همه‌پرسی استقلال این منطقه را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، دولت اقلیم کردستان عراق با صدور اطلاعیه‌ای عنوان کرد که به منظور رفع بحران‌ در روابط با دولت مرکزی عراق، نتیجه همه‌پرسی استقلال این منطقه را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

این اطلاعیه که در ساعات اولیه امروز- چهارشنبه- منتشر شده، حاوی پیشنهاد آتش‌بس فوری و توقف عملیات‌ نظامی در مناطق شمال عراق است.

دولت اقلیم کردستان عراق در ادامه همچنین خواستار گفت‌وگوی صریح و شفاف میان اربیل و بغداد بر اساس قانون اساسی کشور شده است.

در اطلاعیه دولت اقلیم کردستان آمده که اربیل خواستار خون‌ریزی و جنگ میان نیروهای عراقی و کرد نیست و از این رو «نتیجه همه‌پرسی را که در کردستان عراق برگزار شد به حالت تعلیق درمی‌آورد».

نیروهای پیشمرگه کرد هفته گذشته نیز از شهر مورد مناقشه کرکوک که کنترل آن را در دست گرفته بودند، عقب‌نشینی کردند تا نیروهای عراقی آن را در اختیار بگیرند.

مقام‌های کرد می‌گویند با ورود نیروهای دولت مرکزی به کرکوک نزدیک به صد هزار نفر از کردها برای فرار از جنگ احتمالی این شهر را به مقصد اربیل و سلیمانیه ترک کرده‌اند.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.