Andisheh Nou

ناطق نوری در پی پیشبرد پروژه هاشمی؟! – سجاد زند

علی اکبر ناطق نوری در تازه ترین  اظهار نظرش از “بازنگری در قانون اساسی” سخن گفته و تاکید کرده  است که ” نظام ما نیاز به بازسازی دارد.” این سخنان برای اولین بار است که از جانب رییس دفتر بازرسی رهبر معظم انقلاب مطرح  می شود، هر چند که پیش از آن آیت الله هاشمی رفسنجانی  درباره این موضوع  سخن گفته بود.  علی اکبر ناطق نوری در گفت و گو با شفقنا اظهار کرد: «قانون اساسی ما با شتاب درست شده و نوشته شده است. در دنیا هم همین طور است و هر ۱۰ یا ۲۰ سال و کمتر یا بیشتر، آن را اصلاح می کنند. در واقع با آزمون و خطا جلو می روند و بعد هم اصلاح و تکمیل می کنند.»

او با اشاره به پیشینه تصویب با عجله قانون اساسی پس از انقلاب اسلامی و اصلاح آن 10 سال پس از تصویب گفته است: «امام عجله داشت و به شدت تأکید می کرد که سریع قانون اساسی را بنویسید. آنها هم شبانه روز کار می کردند. مرحوم شهید بهشتی، نقش بسیار بالایی را در تدوین قانون اساسی داشتند و بسیار هم هوشمندانه عمل کردند. مجلس هم به سرعت تشکیل شد. طبیعی است که در این روند آزمون و خطا و اصلاح لازم دارد. سر ۱۰ سال، قانون اساسی بازنگری شد؛ به این نتیجه رسیدیم که با بودن رییس جمهوری و رهبری، نخست وزیری زائد است و برداشه شد. درباره شورای عالی قضایی به این رسیدند که شورا نمی خواهد و بهتر است به شکل ریاستی اداره شود بهتر است چون آنجا لوث مسئولیت می شود. چند اصلاح دیگر نیز در قانون اساسی انجام شد از جمله اینکه شورای رهبری حذف شد. بنده قایل هستم به اینکه هنوز هم قانون اساسی ما نیاز به بازنگری دارد و نظام ما نیاز به بازسازی دارد. نارسایی‌ها در این ساختار وجود دارد که باید آن را درست کرد. بعضی نارسایی های رفتاری را هم من معلول این نقصان ساختاری می دانم. به باور من ماهم از نظر رفتاری وهم از نظر ساختاری مشکل داریم.»
با وجود این توضیحات او در پاسخ به سوال خبرنگار درباره مواردی که نیاز به بازنگری دارد گفته است “اجازه دهید که پخته‌تر شود و اگر لازم بود، در مقطعی دیگر صحبت کنیم.”
علی اکبر ناطق نوری پیش از این نیز از برخی اتفاقات در کشور به شدت انتقاد کرده بود. اظهار نظرهای او نشان می دهد این عضو شاخص مجمع تشخیص مصلحت نظام از وضعیت کنونی کشور رضایت چندانی ندارد.

ناظق نوری در آذر ماه پیش از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی با انتقاد از وضعیت اجتماعی و فساد اقتصادی کشور گفت که “تنگ‌نظری، تملق، رودربایستی و ایجاد باندبازی از عوامل اصلی شکل‌گیری گسترده فساد” است. او اظهار کرد: «سه چیز مثل موریانه مشغول پوک کردن انقلاب است؛ تملق، رودربایستی و سوم خط‌‌بازی و تا زمانی که این سه مورد وجود داشته باشد اگر ۱۰ هزار ماده قانونی نیز تصویب شود هیچ دردی از کشور دوا نخواهد شد.» ناطق نوری تاکید کرد که “ما کمبود قانون در کشور نداریم. بلکه با زیادی قانون هم مواجه هستیم. عمدتا به قوانین عمل نمی‌کنیم و بعضا مایه سوء‌استفاده از بحث تعدد قوانین ایجاد شده است. چطور فردی ۳۵۰ میلیارد تومان وام دریافت می‌کند در حالیکه وثیقه آن بسیار ناچیز بوده است اما ما نمی‌توانیم به یک فرد نیازمند ۱۰ میلیون وام بدهیم. ”

او در تیر ماه امسال نیز از “سیر قهقرایی” کشور سخن گفته بود. رئیس دفتر بازرسی رهبر ایران از نبود مسئولیت‌پذیری در کشور انتقاد کرده و خواهان روشن شدن این موضوع شده بود که چرا جمهوری اسلامی ایران پس از ۳۷ سال در بسیاری از مسائل “سیر قهقرایی” داشته است. ناطق نوری به ماجرای افشای ” فیش‌های حقوقی” غیرمتعارف و همین طور مشکلات اجتماعی اشاره کرده و پرسیده بود “آیا با این وضعیت رویمان می شود که بگوییم می‌خواهیم برای جاهای دیگر دنیا الگو شویم؟” انتقادات تند ناطق نوری از وضعیت کشور باعث ایجاد مجادله ای میان او و آیت الله  آملی لاریجانی نیز شد. مجادله ای که البته همچون دیگر مجادله های سیاسی در کشور به جایی نرسید و در یک نقطه متوقف شد.  پس از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی علی اکبر ناطق نوری که به ندرت در محافل سیاسی حضور پیدا می کرد، مورد توجه رسانه ها و گروه های سیاسی قرار گرفت. اظهار نظرهایی از احتمال نقش افرینی تازه ناطق نوری در فضای سیاسی ایران مطرح شد. حتی گفته شد که او تنها کسی است که می تواند بخشی از خلاء آیت الله هاشمی رفسنجانی را جبران کند.

حتی ناطق نوری به عنوان یکی از گزینه های احتمالی جانشینی هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام معرفی شد که این امر تحقق نیافت و آیت الله موحدی کرمانی جانشین موقت هاشمی شد.  ناطق نوری پس از حملات تند محمود احمدی نژاد به او و خانواده اش در مناظره های تلویزیونی سال 88 گوشه گیری را در پیش گرفته بود.  او در سال 92 در توضیحی درباره علت کناره گیری از فعالیت های سیاسی ناطق نوری در مراسمی که در دانشگاه آزاد مینودشت برای او برگزار شده بود این موضوع را عنوان کرد و گفت “اگر در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کردم رأی داشتم، اما عمر سیاسی من تمام شده است.”

در همان زمان اظهار نظرهایی درباره بازگشت ناطق نوری به عرصه سیاست به عنوان رهبر جریان میانه رو و اصلاح طلب در انتخابات مجلس مطرح شد که او در این باره اظهار کرد: “به‌عنوان سردسته اصلاح‌طلبان به میدان نخواهم آمد.” از این اظهار نظر ناطق نوری سه سال گذشته است فضای سیاسی ایران تغییراتی را شاهد بوده است، که مهمترین آن درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی است. اکنون فضایی ایجاد شده است که برخی فعالان سیاسی میانه رو و اصلاح طلب و رسانه های این جریان معتقدند ناطق نوری باید نقش فعال تری در فضای سیاسی ایران بر عهده گیرد.

آن ها معتقدند ناطق نوری در نقش تازه خود باید سعی کند خلاء آیت الله هاشمی رفسنجانی را پر کند. هرچند که اذعان دارند هیچ کس نمی تواند “جای خالی هاشمی” را پر کند، اما معتقدند تنها کسی که می تواند مسیر او را پیش گیرد ناطق نوری است.  حالا سوال این است که آیا اظهارات جدید ناطق نوری درباره “بازنگری در قانون اساسی” برای پیش بردن آخرین پروژه مهم آیت الله هاشمی رفسنجانی است؟ آیت الله هاشمی مدتی پیش از مرگ در مراسم چهلمین روز درگذشت آیت الله موسوی اردبیلی حرف هایی شبیه به سخنان اخیر ناطق نوری را مطرح کرد او پیشتر نیز در این باره سخن گفته بود.   آیت الله هاشمی با اشاره به تدوین قانون اساسی در ابتدای انقلاب، اظهار کرد: «کار تدوین قانون اساسی خیلی مهم بود البته حقوقدانان متنی را آماده کرده بودند و اعضای شورای انقلاب با دقت آن را بررسی و اصلاح کردند که مراجع هیچ ایرادی از آن نگرفتند و آن را تأیید کردند. آیت الله موسوی اردبیلی در این کار نقش مهمی داشت. حقیقتا قانون خوبی است اما بعد از مدتی تمامی کشورها قانون اساسی خود را تغییر می دهند و ما هم باید قانون اساسی خود را تغییر دهیم.»

سایت فرارو

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.