زمانی که دیلما روسف، رییس جمهوری برزیل بر سر کار بود، فمینیست‌ها همه هوادارش نبودند. همواره بین‌ آنهایی که تلاش می‌کردند با او در دولت کار کنند تا سیاست‌های عمومی بهتری به کار گرفته شود و آنهایی که شیوه مدیریت او را رد می‌کردند، خط‌کشی آشکاری وجود داشت.

women in Brazil for Rosef

مخالفانش می‌گفتند که در زمینه حقوق مربوط به باروری و آموزش و حوزه سیاست در دوران او پیشرفتی صورت نگرفته است. اما اکنون تقریبا تمام فمینیست‌ها متفق‌اند که استیضاح او اقدامی سکسیستی و تبعیض‌آمیز بوده است؛ چون مردان سیاستمدار دیگری که از حمایت بانک‌های عمومی برای تامین مالی برنامه‌های اجتماعی ایالتی یا فدرال استفاده کرده‌اند، این کار عواقبی برایشان نداشته است.

روز پنج‌شنبه ۱۲ می/ ۲۳ اردیبهشت، با ۵۵ رأی موافق در مقابل ۲۲ رأی مخالف، مجلس سنای برزیل تصمیم گرفت ریاست جمهوری دیلما روسف را به‌مدت ۱۸۰ روز معلق کند. مجلس سنا، دیلما روسف را به‌دلیل اختلاس مالی تعلیق نکرده بلکه او را متهم کرده که با ترفندهای حسابداری در بودجه دولت، برای انتخاب مجدد خود تلاش کرده است.

با این حال اگر نهایتا مشخص شود که روسف مجرم نبوده تنها تعداد اندکی فکر می‌کنند که او تبرئه خواهد شد.

گاردین در گزارشی نوشته که از زمان استیضاح روسف تاکنون، هزاران زن در سراسر برزیل متحد شده‌اند تا با او اعلام همبستگی کنند. جنبش‌های جدید مانند جنبش «زنان برای دموکراسی»، در حمایت از او پیش‌قدم شده‌اند و تظاهرات کرده‌اند. آنها حتی برای روسف نامه و عکس‌هایی فرستاده‌اند تا درباره «بی‌عدالتی صورت گرفته درباره او» همدردی کنند. آنها همچنین درباره استیضاح‌های آینده هشدار داده‌اند.

حالا، محافظه‌کارترین کنگره برزیل پس از پایان دیکتاتوری نظامی، مسئول کودتای سیاسی و حملات رو به رشد به حقوق زنان است.