Andisheh Nou

نقل قول تصویری نظرات آیت الله خامنه در مورد “امنیت و مشارکت گسترده مردم در انتخابات” – نیما پاکزاد

دیروز، سایت آیت الله خامنه برای تبین سخنان اش در 19 دی، این تصویر را به نمایش گذاشت. در این تصویر مردم و رای آنها در پس زمینه قرار دارند، در حالیکه  وی در سخنرانی اش “تاکید و تکیه” بر نقش مردم در ایجاد اعتبار و امنیت برای کشور می کند.

ولی فقیه در قم، 19 دی ماه:

“حضور مردم یکی از آن عناصری است که دشمن را ناکام میکند. اینکه ما تکیه میکنیم، تأکید میکنیم، اصرار می‌ورزیم بر اینکه مردم همه شرکت کنند در انتخابات و من بارها این را قبلاً گفته‌ام که حتّی آن کسانی که نظام را قبول ندارند، برای حفظ کشور، برای اعتبار کشور بیایند در انتخابات شرکت کنند. ممکن است کسی بنده را قبول نداشته باشد، عیبی ندارد امّا انتخابات مال رهبری نیست، مال ایران اسلامی است، مال نظام جمهوری اسلامی است. همه باید بیایند در انتخابات شرکت کنند؛ این موجب میشود که نظام جمهوری اسلامی تقویت بشود، پایداری آن و ماندگاری آن تأمین بشود، کشور در حصار امنیّت کامل باقی بماند”.

کم نبودند کسانی که سریعا سخنان آیت الله خامنه در قم را به منزله، اراده و تفکر دموکراتیک وی در مورد “حق الناس” و مقابله با تندروها و تمامیت خواهان تفسیر کردند. اما بلافاصله آیت الله خامنه ای این تفسیرهای خوشبینانه را نقش بر آب نمود . وی در روز 30 دی ماه، با تائید تلویحی رد صلاحیت های فله ای نامزدهای انتخاباتی بوسیله شورای نگهبان و توضیحاتی در مورد اینکه اصولا انتخابات آزاد چیست و در دنیا چگونه اجرا می شوند، اعلان کرد:

“بنده نگفتم کسانی که نظام را قبول ندارند به مجلس بروند”!

آنهایی که تصور  می کردند آیت الله خامنه ای واقعا می خواهد مردم آزادانه بصورت “حداکثری” در انتخابات شرکت کنند،  حالا بهتر است بسیار دقیق به این تصویر که عمدا بصورتی ساده در سایت رسمی ولی فقیه نقاشی شده است نگاه کنند و بار دیگر تفکرات ولی فقیه در مورد نقش مردم  و انتخابات را تفسیر کنند.

نیما پاکزاد

اندیشه نو

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.