Andisheh Nou

اتحادیه اروپا: ترور محسن فخری‌زاده عملی مجرمانه بود

دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه با اشاره به قتل محسن فخری‌زاده و چندین غیرنظامی دیگر آمده است: «این یک عمل جنایتکارانه بود و در تصاد با اصول احترام به حقوق بشر اتحادیه اروپا قرار داشت.»

این بیانیه از سوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا صادر شده است. براساس این بیانیه «[جوزپ بورل]مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا مراتب همدردی خود را با خانواده‌های قربانیان ابراز و آرزو می‌کند که زخمی‌های احتمالی این حمله بهبود یابند.»

اتحادیه اروپا از همه طرف‌ها خواسته است تا در این «دوره عدم قطعیت» آرامش خود را حفظ کند و از ارتکاب اعمالی که منجر به افزایش تنش می‌شود، به‌شدت حذر کنند.

سخنگوی دبیر‌کل سازمان ملل متحد خواستار خویشتنداری شد

فرهان حق، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد شامگاه جمعه بدون اشاره به کشور خاصی، خواستار خویشتنداری برای جلوگیری از افزایش تنش در منطقه شد.

آقای حق در یک کنفرانس خبری در نیویورک گفت: «گزارش‌ها درباره کشته شدن یک دانشمند هسته‌ای ایران را دریافت کردیم. ما خواهان خویشتنداری هستیم. باید از هر اقدامی که می‌تواند به تشدید تنش‌ها در منطقه شود، احتراز کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه آلمان: در آستانه تشکیل دولت جدید ایالات متحده باید چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای را حفظ کرد

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز شنبه از تمام طرف‌ها خواست تا با حفظ خویشتنداری، مانع هرگونه تشدید تنش منجر به از بین رفتن امکان گفت‌وگو بر سر برنامه هسته‌ای ایران شوند.

به گزارش رویترز این مقام دستگاه دیپلماسی آلمان با ارسال یک ایمیل به این خبرگزاری گفت: «باید چشم‌انداز گفت‌وگو با ایران درباره برنامه هسته‌ای را چند هفته مانده به جابه‌جایی قدرت در ایالات متحده حفظ کرد. این [چالش] می‌تواند در قالب گفت‌وگو حل شود. به این ترتیب ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که خویشتنداری خود را حفط کنند و از دست زدن به هر اقدامی که منجر به تشدید تنش شود، خودداری کنند.»

واکنش ترامپ و مقام‌های آمریکایی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ساعتی پس از کشته شدن محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران در روز جمعه ۷ آذر، اخباری را در مورد این رویداد همرسان کرد و این در حالی است که با گذشت یک روز از این واقعه، دولت آمریکا تا روز شنبه هنوز واکنش رسمی به آن نشان نداده است.

دونالد ترامپ که علاقه شدیدی به اظهار نظر و اعلام موضع در توییتر دارد و حتی برخی تصمیمات سیاسی مهم خود را هم در این شبکه اعلام می‌کند، روز جمعه ابتدا در صفحه خود خبر فوری ترور محسن فخری‌زاده را که نیویورک‌تایمز منتشر کرده بود، همرسان کرد.

واکنش‌های دیگر در آمریکا

جان برنان، مدیر پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز روز جمعه در صفحه توئیتر خود در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده از «اقدامی جنایی و بسیار بی پروا» سخن گفت.

وی که در دوره دوم ریاست جمهوری باراک اوباما هدایت سیا را برعهده داشت نوشت: «نمی دانم که آیا یک دولت خارجی مجوز قتل فخری زاده را صادر کرده یا آن را انجام داده است یا خیر. اقدامی اینچنینی در راستای هدایت دولتی از تروریسم نقض آشکار مقررات بین المللی است و دولت‌های بیشتری را به حمله به مقامات خارجی تشویق می‌‌کند.»

وی تاکید کرده است که ترورهایی مشابه ترور محسن فخری زاده با حمله به رهبران گروه هایی مانند القاعده یا داعش متفاوت است.

جان برنان در عین حال اظهار امیدواری کرده است که ایران به اندازه‌ای «هوشمند» باشد که منتظر بازگشت دولتی «مسئول» در آمریکا بماند و به ترور محسن فخری‌زاده واکنش نشان ندهد.

ایلهان عمر، عضو مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا نیز در واکنش به ترور فخری‌زاده با اشاره به گفته‌های مدیر پیشین سیا نوشت که اعتراض به نقض مقررات بین المللی موضوعی جناحی نیست و به معنای هوادارای از ایران هم نیست. او در توئیتر نوشت که اعتراض به نقض مقررات بین‌المللی به «موازنه» قوا و جلوگیری از «هرج و مرج» بیشتر در جهان برمی‌گردد.

رئیس پارلمان ترکیه: قتل دانشمند ایرانی اقدامی تروریستی بود

به گزارش خبرگزاری آناتولی، مصطفی شنتوپ، رئیس پارلمان ترکیه در توییتی ترور دانشمند هسته‌ای ایران را اقدامی تروریستی خواند و نوشت: «ترور یک دانشمند ایرانی، فعالیتی تروریستی است. ترور توسط سازمان غیرقانونی و سازمان «قانونی» یا دولت، ماهیت امر را تغییر نمیدهد؛ تروریسم، تروریسم است و کسی که مرتکب آن می‌شود تروریست است. مخالف اقدامات غیرقانونی در صحنه بین الملل هستیم.»

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.