Andisheh Nou

پس از بازشماری آرای جورجیا بایدن همچنان برنده است

به دنبال اعتراض و شکایت دونالد ترامپ، آرای انتخاباتی ایالت جورجیا بازشماری شد. نتیجه نشان داد که جو بایدن بیش از ۱۲ هزار رأی بیشتر از ترامپ به دست آورده است و همچنان نامزد برنده در این ایالت شناخته می‌شود.

آرای ایالت جورجیا با دست و با دقت بیشتری بازشماری شد و نتیجه آن شامگاه پنجشنبه (۱۹ نوامبر/۲۹ آبان) اعلام شد. نتیجه شمارش دقیق‌تر آرا نشان می‌دهد که در این ایالت جو بایدن ۱۲ هزار و ۲۸۴ رأی بیش از دونالد ترامپ کسب کرده است.

در روند بازشماری آرا و افزایش نسبی تعداد آنها، تفاوت آرای جو بایدن و ترامپ اندکی کمتر از قبل شد؛ بایدن پیش از این حدود ۱۴ هزار رأی بیشتر داشت و اکنون بیش از ۱۲ هزار رأی بیشتر از ترامپ دارد.

کمیته انتخابات تأکید کرد که آرای افزوده شده به معنای تقلب نیست، بلکه تنها آرای دو حوزه پیش از این شمارش نشده بود که اکنون لحاظ شده‌اند.

از آنجا که اختلاف آرای دو نامزد انتخاباتی کمتر از پنج درصد است، ترامپ باز هم می‌تواند تقاضای بازشماری آرا را بدهد.

دونالد ترامپ همچنان از پذیرفتن نتیجه انتخابات سر باز می‌زند و وکیلان خود را با بهانه‌های بدون سند و مدرک به شکایت و اقامه دعوا وا می‌دارد. برای نمونه وکیلان مدافع ترامپ مدعی شده‌اند که حزب دموکرات به کمک کمونیست‌های حاکم بر ونزوئلا روند انتخابات و شمارش آرا را دستکاری کرده‌ است.

آنها همچنین مدعی هستند که در شمارش کامپیوتری آرا از نرم‌افزارهایی استفاده شده که آرای ترامپ را به نفع جو بایدن شمارش کرده است.

دعاوی وکیلان ترامپ تاکنون در چندین دادگاه شکست خورده است. آخرین نمونه آن در روز پنجشنبه (۱۹ نوامبر) بود که شکایت‌های آنها در ایالت‌های جورجیا، پنسیلوانیا و آریزونا رد شد.

رودی جولیانی، وکیل باسابقه و مورد اعتماد ترامپ قصد دارد شکایت‌های بیشتری در رد نتیجه انتخابات اقامه کند.

جو بایدن به شدت از رویکرد ترامپ انتقاد کرده و گفته است که موضع او در نپذیرفتن نتیجه انتخابات سوم نوامبر “کاملا غیرمسئولانه” است و به دموکراسی آسیب می‌زند.

جو بایدن معتقد است که نام ترامپ به عنوان “مسئولیت‌گریزترین رئيس جمهور آمریکا” وارد کتاب‌های تاریخ خواهد شد.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.