Andisheh Nou

«انتقال مسالمت‌آمیز قدرت» در هاله‌ای از ابهام؛ ترامپ: باید ببینیم چه پیش می‌آید!

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه حاضر نشد تعهد دهد که در صورت شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو انتقال مسالمت آمیز قدرت صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهوری ایالات متحده که در نظرسنجی ها از جو بایدن، رقیب دموکرات خود عقب افتاده است در نشستی خبری در کاخ سفید در پاسخ به پرسشی در مورد انتقال مسالمت آمیز قدرت گفت: «باید ببینیم چه پیش می آید!»

دونالد ترامپ همچنین بار دیگر ادعای خود مبنی بر وقوع تخلف در روند برگزاری انتخابات به ویژه فرایند ارسال رای با پست را تکرار کرد.

انتظار می رود که در این دوره از انتخابات آمریکا با توجه به شیوع ویروس جدید کرونا رای دهندگان بیشتری نسبت به دوره های قبل تصمیم به ارسال رای خود با پست بگیرند.

رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده در بخشی از سخنانش ضمن «فاجعه» توصیف کردن ارسال رای با پست تاکید کرد که در صورت لغو روند ارسال رای ها با پست به جای «انتقال قدرت»، «تمدید قدرت» روی خواهد داد.

جو بایدن در واکنش به سخنان روز چهارشنبه رئیس جمهوری آمریکا از این اظهارات انتقاد کرد. او پیش از این نسبت به عدم پذیرش نتیجه انتخابات از سوی دونالد ترامپ هشدار داده بود.

عدم تاکید دونالد ترامپ بر «انتقال مسالمت آمیز قدرت» در صورت شکست وی در انتخابات در حالی است که به دنبال مرگ روث بیدر گینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکا نگرانی ها از وقوع بحرانی سیاسی و حقوقی پس از انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) افزایش یافته است.

بسیاری از تحلیلگران احتمال می دهند که دموکرات ها و جمهوریخواهان پس از انتخابات پیش رو وارد مناقشه ای حقوقی بر سر نتیجه رای گیری در ایالت های مختلف شوند. امری که می تواند پرونده انتخابات ۲۰۲۰ را مانند سال ۲۰۰۰ به دیوان عالی ایالات متحده بفرستد.

بنا به دو نظرسنجی جدید که در سطح ملی انجام شده است جو بایدن با اختلاف ۱۰ درصد از دونالد ترامپ پیشی گرفته است. با این حال پیروز انتخابات را نتیجه رای گیری در ایالت های کلیدی و موفقیت در کسب ۲۷۰ رای در کالج اکترال مشخص خواهد کرد.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.