Andisheh Nou

معلمان حق‌التدریس مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند

معلمان خرید خدمت استان‌های مختلف کشور، مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.
برابر اخبار دریافتی معلمان در استان‌های مختلف نیز تجمعات مشابهی را در مقابل استانداری‌ها برگزار کرده‌اند.

معترضان در مورد دلایل تجمع امروز یکشنبه ۱۹مرداد می‌گویند: «اصلی‌ترین خواسته صنفی معلمان خرید خدمت، تبدیل وضعیت استخدامی است. سال‌هاست که نمایندگان مجلس در این مورد وعده می‌دهند. اما تاکنون موفق نشده‌اند که مسئولان وزارت آموزش و پرورش را برای استخدامی پیمانی معلمان خرید خدمت قانع کنند و این وزارتخانه هم ما را به رسمیت نمی‌شناسد».

جمعیت معلمان خرید خدمت، ۲۴ هزار نفر در سراسر کشور است. بخشی از حقوق آنها از طریق بودجه عمومی، تامین اعتبار می‌شود.

این گروه از معلمان اصرار بر تبدیل وضعیت استخدامی خود دارند، با اشاره به تصمیم وزارت آموزش و پرورش برای استخدام ۲۷ هزار نفر از طریق آزمون استخدامی در سال ۱۳۹۹ اظهار داشتند: «اگر وزارت آموزش و پرورش قصد استخدام دارد؛ چرا از نیروهای بلاتکلیف خود استفاده نمی‌کند؟»

به گفته آنها معلمان خرید خدمت به صورت گسترده در خطر اخراج قرار دارند. چرا که امنیت شغلی ندارند. همچنین حقوق آنها در برخی از شهرستان به ۵۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسد. اما در این شرایط هم کارفرمایان از اخراج دست نمی‌کشند: «کارفرمایان به این بهانه که کلاس‌های درس مجازی شده‌اند، همکاران ما را اخراج کرده‌اند. همکاران ما همچنین برای استخدام به صورت ساعتی تحت فشار هستند و تعدادی زیادی از آنها به صورت ساعتی استخدام شده‌اند.»

به باور این معلمان معترض، وزارت آموزش و پرورش شرایطی را فراهم کرده است، که حق معیشت و امنیت شغلی معلمان خرید خدمت به راحتی نقض شود:
«بارها اعلام کردیم که قصد برگزاری تجمعات صنفی را نداریم و در بیانیه‌‌ای که در روزهای گذشته منتشر شد، تاکید کردیم که نمی‌خواهیم در شرایط شیوع کرونا، تجمعاتی برگزار کنیم تا سلامت خودمان را به خطر بی‌اندازیم و عده‌ای بهره‌برداری سیاسی از حرکت صنفی‌مان داشته باشند.»

آنها که پیش از این تجمعی که از پیش برنامه‌ریزی کرده بودند را لغو کرده بودند می‌گویند:
«حالا به این نتیجه رسیده‌ایم که وزارت آموزش و پرورش به تحرکات صنفی واکنشی نشان نمی‌دهد. در نتیجه تصمیم گرفتیم تجمع امروز را همزمان مقابل وزارت آموزش و پرورش و چند استانداری کشور برگزار کنیم.»

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.