Andisheh Nou

مرکز آمار ایران: ما چهارمین کشور پرتورم جهان هستیم

ایوب فرامرزی، معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران با توجه به تورم ۲۶درصدی برای ۴۷۵ کالا در این کشور، اعلام کرد که ایران در فهرست ۴ کشور پرتورم جهان است. این درحالی است که اتحادیه‌های صنفی کارگران و گزارش‌های غیررسمی، رقم بالاتری را برای تورم در ایران ارائه می‌دهند.

فرامرزی که شامگاه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، درباره چگونگی به دست آمدن آمار تورم ۲۶درصدی گفت: «در تمام دنیا برای محاسبه این نرخ، از یک فرمول استاندارد بین‌المللی استفاده می‌شود. در کشور خودمان برای به دست آوردن این عدد به ۲۳۱ شهر کشور مراجعه می‌کنیم و با جمع‌آوری برخی اطلاعات از خانوار در خصوص قیمت‌ها، هزینه‌ها، میزان مصرف برخی کالاها، با مراجعه به ۲۳۱ شهر و ۶۲۶ آبادی در تمامی نقاط کشور، از قیمت حدود ۴۷۵ قلم کالا مطلع می‌شویم.»

معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار ایران ادامه داد: «در زمان حاضر، قیمت ۴۷۵ کالا با توجه به نرخ تورم، با سرعت متوسط ۲۶درصد در حال صعود است که این مقدار سرعت، ما را در لیست ۴ کشور پرتورم جهان قرار می‌دهد و عدد بسیار بزرگی است. در این ماه بواسطه نوسانات مختلف، نرخ تورم ماهانه به ۶,۴ درصد رسیده است و درصورت پیشروی با همین روند، این عدد تا پایان سال می‌تواند بسیار بزرگ شود.»

همچنین مجید ارغنده‌پور، سخنگوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، در این برنامه درباره نوع افزایش قیمت‌ها در بازار ایران گفت: «برخی از این افزایش قیمت‌ها قانونی و برخی دیگر غیرقانونی و متأثر از عوامل مؤثر بر افزایش قیمت بوده است. برای مقابله با این افزایش غیرقانونی قیمت‌ها و افراد متخلف در این عرصه، از هفته پیش طرح جدید بازرسی برای برخی کالا‌های متنوع را شروع کردیم که طرح بر کالا‌های مشخصی تمرکز دارد. در این طرح کالا‌هایی که قیمتشان از تغییرات موجود متأثر بوده در اولویت بازرسی ما قرار گرفته‌اند.»

محمدرضا عبداللهی، یک کارشناس آمار نیز با تاکید بر اینکه «نرخ تورم در تهران بالاتر است»، گفت: «مرکز آمار مظنه قیمت کالا‌ها را اعلام نمی‌کند. نرخ تورم در کشور معمولاً استان به استان متفاوت است، در برخی موارد حتی شاهد اختلاف ۱۰درصدی نیز بین ارقام اعلام‌شده بودیم. طبق آمارها، دهک‌های مختلف در استان‌های مختلف با افزایش قیمت‌های متفاوتی روبه‌رو بوده‌اند.»

به گفته این کارشناس اقتصادی، تورم استان تهران در سه دهک ۸ ، ۹ و ۱۰ قرار گرفته است که دهک ۱۰ تهران در خرداد امسال عدد ۲۶ را تجربه کرد و این درحالی است که نرخ تورم کل کشور در همین ماه بروی عدد ۲۱ قرار گرفت.

افزایش تورم در ایران در حالی است که بر اساس جدیدترین ارزیابی بانک جهانی از وضعیت اقتصاد ایران، رشد اقتصادی در سال جاری در این کشور منفی خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ایران امسال ۵,۳ درصد کوچک شود.

علاوه بر تحریم‌ها، شیوع ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی آن نیز به بحران اقتصادی در این کشور دامن زده است. همچنین بازار تهران در هفته‌های اخیر شاهد افزایش مداوم قیمت دلار و سکه طلا بوده است.

اعلام نرخ تورم رسمی از سوی مرکز آمار درحالی است که گزارش‌های دیگر حاکی از رقم بالاتری نسبت به رقم اعلام شده است. ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه ۷ مرداد / ۲۸ ژوئیه نوشت: براساس گزارش شاخص مصرف‌کننده در تیر ماه سال ۱۳۹۹، نرخ تورم سالانه «مبلمان، لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها» در این ماه، به ۳۴,۱ درصد رسیده است.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.