Andisheh Nou

وزیر امور خارجۀ چین: در آستانۀ جنگ سرد با آمریکا قرارداریم

وزیر امور خارجۀ چین هشدار داد که چین و آمریکا در آستانۀ جنگ سرد تازه‌ای قرار دارند. او از افزایش تنش پیرامون بحران کرونا ابراز تأسف کرد و گفت که مقامات آمریکایی علیه چین “شایعه پراکنی” می‌کنند.

روز یکشنبه ٢۴ مه/ ۴ خرداد، آقای وانگ یی، وزیر خارجۀ چین در یک نشست خبری گفت: “علاوه بر ضایعات ناشی از ویروس کرونا، یک ویروس سیاسی نیز در آمریکا در حال پخش شدن است”. او بدون اینکه از دونالد ترامپ اسم ببرد اضافه کرد: “این ویروس سیاسی از همۀ فرصت‌ها برای بدنام کردن و حمله به چین استفاده می‌کند”.

طی دو سال اخیر رقابت در سطح جهانی و جنگ بازرگانی میان پکن و واشنگتن بسیار شدت گرفته است. با تصمیم‌های دولت ترامپ مبنی بر افزایش ناگهانی عوارض گمرکی محصولات چینی، این جنگ به اوج خود رسید. اما با شروع اپیدمی کووید ١٩، رقابت اقتصادی به یک جنگ تمام عیار تبلیغاتی تبدیل شد که گاه در حد بحران سیاسی پیش رفت.

دونالد ترامپ که مستقیماً چین را مسئول شیوع اپیدمی می‌داند، حتی احتمال طلب خسارت از این کشور را مطرح کرده است. واشنگتن همراه با متحدانش اصرار دارد که تحقیقات بین‌المللی در بارۀ منشأ ویروس انجام شود.

در واکنش به خواستۀ اخیر آمریکا و چند کشور دیگر، وزیر خارجۀ چین گفت کشورش برای “همکاری‌های بین‌المللی با هدف تعیین منشأ ویروس آماده است”. اما او در عین حال هشدار داد که این نوع همکاری باید از هرگونه “مداخلۀ سیاسی” بری باشد.

هفتۀ گذشته رئیس جمهوری چین گفته بود که با ارزیابی کامل واکنش جهانی در برابر اپیدمی موافق است، اما این ارزیابی باید بعد از پایان اپیدمی صورت گیرد.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.