Andisheh Nou

اتحادیه اروپا شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی را غیرقانونی خواند

“جوسپ بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی در شرق بیت المقدس را غیرقانونی خواند.

به گزارش خبرگزاری کونا، بورل روز یکشنبه در بیانیه‌ای انتقادی هشدار داد: اسرائیل با برنامه خود برای گسترش شهرک‌سازی  در”هار حوما” و “غفعات همتوس” که هر دو در شرق اورشلیم (بیت المقدس) واقع شده‌اند، به احتمال یک راه حل دو دولت آسیب می‌رساند.  

در این بیانیه آمده است: چنین اقداماتی برای راه حل تشکیل دو دولت بسیار مضر است و همانطور که به طور واضح در موارد متعددی توسط اتحادیه اروپا مشخص شده است، چنین اقداماتی باعث می‌شود که زمینه‌های جغرافیایی و سرزمینی میان بیت المقدس و بیت لحم قطع شده و اجتماعات فلسطینیانی که در این مناطق زندگی می‌کنند را  منزوی سازد و راه حل تشکیل دو دولت را  نیز مورد تهدید قرار خواهد داد.  

بورل در ادامه تاکید کرد:  براساس قوانین بین المللی شهرک سازی‌ها غیرقانونی است و اتحادیه اروپا هیچ تغییری در مرزهای پیش از ۱۹۶۷ را به رسمیت نخواهد شناخت. ما از اسرائیل می‌خواهیم که دوباره این برنامه‌ها را بررسی کند.  

 همزمان با  بیانیه مسئول سیاست خارجی اروپا، دولت‌های ایتالیا، فرانسه، آلمان و ایرلند نیز به طور جداگانه شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.  

در همین حال مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در دیدار با ریاض المالکی وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در بروکسل  بر ادامه حمایت اروپا برای تشکیل کشور فلسطین تاکید کرده بود.  

سرویس امور خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که بورل و المالکی در مورد روابط بین اتحادیه اروپا و تشکیلات خودگردان به تبادل نظر پرداختند و در جریان آن مسئول سیاست خارجی اروپا بر پایبندی اتحادیه اروپا برای ادامه مذاکرات در جهت رسیدن به راه حل دو دولتی تاکید کرد و از تعهد طرف فلسطینی برای ادامه مذاکرات هدفمند استقبال کرد.  

بورل همچنین بر آمادگی اتحادیه اروپا در جهت همکاری با طرفین (رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها)، بازیگران منطقه و تمام شرکای بین المللی برای احیای یک روند سیاسی تاکید کرد که تضمین کننده حقوق مساوی طرفین و قابل پذیرش برای هر دو طرف باشد.  

المالکی و بورل همچنین در خصوص اوضاع موجود فلسطینی‌ها به ویژه معامله قرن، انتخابات فلسطین، شرایط سیاسی و بشردوستانه فعلی در غزه گفت وگو کردند.  

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه ، معامله قرن، طرح ارائه شده توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و گفت که اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها باید مستقیما در مورد یک راه حل دو دولتی بر اساس مرزهای قبل از جنگ ۱۹۶۷ مذاکره کنند.  

تشیکلات خودگردان فلسطین نیز طرح ترامپ را رد کرده و محمود عباس رئیس آن گفته است که این طرح به زباله دان تاریخ انداخته خواهد شد.  

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.