- Andisheh Nou - http://andisheh-nou.org -

آمریکایی‌ها به پیام‌های محرمانه ایرانی‌ها در اشغال سفارت و جنگ ایران و عراق دست‌رسی داشتند/ گزارش تکان‌دهنده واشنگتن‌پست درباره «کودتای اطلاعاتی قرن»

شبکه ZDF آلمان با انتشار گزارشی از یک عملیات مشترک اطلاعاتی میان آلمان و ایالات متحده در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۳ پرده برداشت. این گزارش نشان می‌دهد سرویس اطلاعاتی فدرال BND و سرویس اطلاعاتی آمریکا، CIA با دستکاری یک فن‌آوری سوئیسی، ارتباطات مخابراتی ۱۳۰ کشور، از جمله ایران را شنود کرده‌اند….

🔹سه رسانه واشنگتن‌پست آمریکا، زد.دی‌‌.اف آلمان و اس‌.آر.اف سوئيس گزارش دادند سی‌آی‌ای آمریکا و سازمان اطلاعاتی آلمان، دهه‌ها پنهانی، صاحب یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید ابزارهای رمزگذاری بوده‌اند؛ شرکت سوئیسی «کریپتو‌.ای‌جی».
🔹این شرکت تولیدهای‌اش را به بیش‌از ۱۲۰کشور ازجمله ایران، دولت‌های نظامی آمریکای جنوبی، واتیکان، هند و پاکستان فروخته. ابزارهای رمزگذاری به‌شیوه‌ای دست‌کاری می‌شدند که این دست‌گاه‌های اطلاعاتی بتوانند رمزها را بشکنند.
🔹این ابزارها در ۴۰درصد ارتباط‌های دیپلماتیک و دیگر تماس‌های میان دولت‌ها به‌کار می‌رفته است.
🔹روزنامه واشنگتن‌پست این عملیات را کودتای اطلاعاتی قرن نامیده است.
🔹این شرکت زیرنظر ماموران سی‌آی‌ای، میلیون‌ها دلار از مشتریان‌شان بابت فروش ابزارهای ضدجاسوسی و رمزگذاری گفت‌وگوهای پنهانی دریافت می‌کرد؛ اما همه اطلاعات مشتریان‌اش را به سرویس ‌های جاسوسی آمریکا و آلمان و شاید اسراییل و سوئد می‌داده است.
🔹روسیه و چین هیچ‌‌گاه از ابزارهای این شرکت سوئیسی استفاده نکردند ولی جاسوسان آمریکایی با شنود ارتباط این کشورها با کشورهای دیگر به اطلاعات بسیاری دست یافته‌اند.
🔹ارتباط احتمالی این شرکت سوئيسی با دست‌گاه‌های امنیتی چندسال قبل بی آن‌که ثابت شود، سروصدا به‌پا کرد و عربستان، ایتالیا و آرژانتین قراردادشان با این شرکت را لغو کردند، اما ایران همچنان از این شرکت خرید کرده است.
🔹این رسانه‌ها مدعی‌شده‌اند شنود گفت‌وگوهای ایرانی‌ها در جریان گروگان‌گیری کارمند سفارت آمریکایی در ایران و لودادن ١٩هزار پیام محرمانه نظامی و دیپلماتیک ایرانی‌ها در دوران جنگ عراق ازجمله خدمت‌های این شرکت به سی‌آی‌ای بوده است.
🔹یک‌بار ایران حتی در سال ۱۹۹۲ بابت درز اطلاعات پنهانی‌ یک پرونده،به هانس بوهلر فروشنده ارشد شرکت سوئيسی شک و بازداشت‌اش‌کرد.
🔹اما پس‌از ۹ماه‌ونیم زندان انفرادی و بازجویی در اوین در‌این‌باره‌که آیا کدهای رمز ایران یا لیبی را به غربی لو داده، آزاد شد چون بوهلر چیزی درباره این کار شرکت نمی‌دانست.
🔹کریپتو ای‌جی در سال ۱۹۹۳ «یک‌میلیون‌دلار» برای آزادی او پرداخت و وقتی مطمئن شد چیزی به ایران لو نداده اخراج‌اش کرد چون سوال‌های دردسرسازی می‌پرسید.

شبکه ZDF آلمان سه‌شنبه ۱۱ فوریه/۲۲ بهمن گزارشی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد سرویس اطلاعاتی فدرال BND (سرویس اطلاعات برون‌مرزی آلمان) و سرویس اطلاعاتی آمریکا، CIA در طول چندین دهه ارتباطات مخابراتی دولت‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی آن‌ها را شنود و درباره این کشورها جاسوسی کرده‌اند. این گزارش با اتکا بر اسناد مرتبط و تحقیقات انجام شده مشترک با واشنگتن پست و شبکه تلویزیونی SFR سوئیس و تحت عنوان «کریپتولیکس Cryptoleaks» منتشر شده است.

براساس این گزارش سازمان‌های اطلاعاتی آلمان و ایالات متحده، از یک فن‌آوری رمزگذاری متعلق به شرکت سوئیسی «Crypto AG» برای جاسوسی استفاده کرده و آن‌را طوری دستکاری کرده‌اند که قادر به شنود ارتباطات مشتریان این فن‌آوری (۱۳۰ دولت و سرویس اطلاعاتی) بوده‌ است