Andisheh Nou

لوایح مربوط به FATF تایید نشد

«لوایح مربوط به FATF در جلسه غیررسمی مجمع تایید نشد»؛ این خبری است که دیروز حسین مظفر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حالی‌که برای ثبت نام در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به وزارت کشور رفته بود، اعلام کرد.

او در عین حال گفت که هنوز رای‌گیری رسمی نشده است و فعلا به مسوولان دولتی و شورای اروپایی فرصت مذاکره بیشتر را داده‌ایم تا آنها گام‌هایی بردارند و اگر فضا مثبت شد زمینه رای‌گیری فراهم شود.

این نخستین بار نیست که یکی از اعضای مجمع تشخیص این خبر را اعلام می‌کند و پیش از مظفر، مصطفی میرسلیم از تصمیم‌گیری مجمع درباره این لوایح در جلسه‌ای خصوصی در مجمع خبر داده و گفته بود که نتیجه این بررسی‌ها برای دولت مثبت نبوده است. میرسلیم گفته بود که مجمع تشخیص به‌صورت رسمی نتیجه را اعلام نکرده تا دست دولت برای مذاکره با FATF باز باشد و بتواند حقانیت ایران را به کرسی بنشاند و سعی کند به آنها ثابت کند که نیت ما خوب است؛ اما اول باید تحریم‌ها برداشته شود تا بتوانیم به‌طور عادی در مورد این پیمان‌ها تصمیم‌گیری کنیم.

دیروز، حسین مظفر در ادامه اظهاراتش درباره وضعیت دو لایحه باقیمانده از لوایح چهارگانه مربوط به شرایط گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، ازجمله پالرمو و CFT که همچنان پس از یک سال بلاتکلیف است، گفت: این لوایح بارها در مجمع تشخیص مورد بحث قرار گرفت؛ ولی فضای عمومی مجمع نظر مساعدی نداشت و دولتمردان نتوانستند اعضای مجمع را درباره مزایای تصویب FATF قانع کنند. این عضو مجمع در گفت‌وگو با خبرآنلاین افزود: مسوولانی که به جلسات مجمع آمده بودند، نتوانستند اعضای مجمع را قانع کنند که عضویت ما مزایا یا دستاوردهای خوبی می‌تواند داشته باشد یا چه مشکلات اقتصادی درصورت نپیوستن به ما تحمیل می‌شود.

دنیای اقتصاد

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.