Andisheh Nou

اعلام ممنوعیت آمد و شد در شهر نجف عراق و تعطیلی ادارات در استان

به دنبال آتش زدن کنسولگری ایران در نجف رسانه‌های عراقی شامگاه چهارشنبه (۶ آذر) از وضع مقررات منع آمد و شد در شهر نجف اشرف خبر دادند.

شبکه تلویزیونی سومریه عراق لحظاتی پیش گزارش داد که مقامات امنیتی در استان نجف مقررات منع آمد و شد تا اطلاع ثانوی وضع کرده‌اند.

خبرگزاری بغدا الیوم نیز گزارش داد که «لؤی الیاسری»، استاندار نجف اشرف اعلام کرده است که همه ادارات دولتی در این استان فردا (پنجشنبه) تعطیل خواهد بود.

به گفته پلیس عراق، کارکنان کنسولگری ایران قبل از این حادثه تحت حفاظت‌های امنیتی، ساختمان را تخلیه کردند. مقام‌های عراقی همچنین مقررات منع رفت و آمد را در این شهر به اجرا گذاشته‌اند.

رویترز به نقل از منابع پلیس گفته است که معترضان شامگاه چهارشنبه وارد محوطه کنسولگری شده و کل ساختمان را به آتش کشیدند.

خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد که معترضان بیرون از کنسولگری ایران پس از به آتش کشیدن آن، شعار می‌دادند: «ایران برو بیرون، عراق آزاد است» (به عربی: «ایران برة برة، عراق حرة حرة»).

این خبرگزاری نوشت که معترضان پتوها، جعبه‌های مقوایی و لاستیک‌هایی را که با خود آورده بودند آتش می‌زدند و سپس به سمت ساختمان پرتاب می‌کردند.

سایت بغداد الیوم نیز به نقل ازلؤی الیاسری، استاندار نجف اعلام کرد تمام اداره‌های دولتی در این استان فردا پنجشنبه، هفت آذر تعطیل خواهند بود با این حال مراکز درمانی و خدماتی به کار خود ادامه می‌دهند.

پیش از این معترضان عراقی در تاریخ ۱۲ آبان نیز به کنسولگری ایران در شهر کربلا حمله کرده بودند. به گفته شاهدان، معترضان در کربلا با بالا رفتن از دیوار کنسولگری پرچم ایران را پایین کشیدند و به جای آن پرچم عراق را بالا بردند.

اعتراض‌های ضد دولتی عراق در اوایل ماه اکتبر گذشته (مهر ماه) در پایتخت و برخی از شهرهای مذهبی شیعه‌نشین آغاز شد که بزرگترین تظاهرات از زمان سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ محسوب می‌شود.

یکی از موارد اعتراض عراقی‌های ناراضی دخالت‌های ایران در سیاست داخلی این کشور است. آنها بر این باورند که دولتمردان عراقی با درگیر شدن در فساد، بیش از حد در فکر منافع دو متحد اصلی خود یعنی ایران و آمریکا هستند و از تأمین خواسته‌های معیشتی مردم خود غافلند.

خبرگزاری رویترز تعداد کشته شده‌های اعتراض‌های عراق از هفته اول ماه اکتبر گذشته تاکنون را دست‌کم ۳۳۹ نفر ذکر کرده است.


بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.