- Andisheh Nou - http://andisheh-nou.org -

نامه ترامپ به اردوغان: کله شق نباشید

نامه ترامپ به اردوغان که در آن در حین پیشنهاد میانجی‌گری میان آنکارا و کردهای سوریه به رئیس جمهوری ترکیه توهین کرده است، افشا شد.

ترامپ در این نامه که به تاریخ 9 اکتبر (17 مهرماه) است، خطاب به اردوغان نوشته است:
بیایید برسر توافقی خوب همکاری کنیم! شما نمی‌خواهید مسوول کشتار هزاران نفر باشید، من هم نمی‌خواهم مسوول ویران کردن اقتصاد ترکیه باشد – که قطعا انجام خواهد داد. من قبلا یک نمونه کوچک در ارتباط با کشیش برونسون نشانتان دادم.
من به سختی برای حل برخی از مشکلات شما تلاش کرده‌ام. جهان را تحقیر نکنید. شما می‌توانید توافق خوبی داشته باشید. ژنرال مظلوم [فرمانده کرد نیروهای کرد سوریه] مایل است با شما مذاکره کند، او حتی مایل است امتیازهایی بدهد که هرگز در گذشته نمی‌دادند. من یکی نسخه از نامه او به خودم را که تازه دریافت کرده‌ام به صورت محرمانه برای شما می‌فرستم.
اگر این کار را به طرح درست و انسانی انجام دهید، تاریخ نگاه مطلوبی به شما خواهد داشت. [اما] اگر اتفاق‌های خوبی نیافتد، تاریخ برای همیشه شما را به عنوان شیطان خواهد دید. کله‌شق نباشید! احمق نباشید!
بعدا با شما تماس می‌گیرم.

ترامپ پیشتر در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری ایتالیا از این نامه و گفت‌وگوی خود با فرمانده کرد سوری خبر داده و گفته بود که احتمال دارد نامه را منتشر کند.
رئیس جمهوری آمریکا پس از آنکه خروج نظامیان آمریکایی از شمال شرق سوریه را اعلام کرد، به ترکیه هشدار داد در صورتی که در این عملیات از چارچوب مورد نظر واشنگتن خارج شود، با ویرانی کامل اقتصادی روبه‌رو خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا این هفته در پیامی توئیتری تحریم را یکی از گزینه‌های پیش روی واشنگتن دانست، اما در عین حال پیشنهاد میانجی‌گری برای صلح میان کردها و آنکارا را داد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هفدهم مهرماه جاری از آغاز عملیات نظامی در شمال شرق سوریه خبر داد که بر اساس ادعای ترکیه به محل تجمع نیروهای تروریستی تبدیل شده بود.