Andisheh Nou

توافق نیروهای سوریه دموکراتیک با دولت سوریه برای حفظ شهرهای شمالی

نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) و دولت بشار اسد توافق کردند که نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان طرفدار دولت برای جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه در راستای مرز شمالی شوریه مستقر شوند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، توافق میان نیروهای سوریه دموکراتیک و دولت سوریه یکشنبه ۱۳ اکتبر/ ۲۱ مهر نهایی شد.

دستگاه اداری خودمختار شمال و شرق سوریه (روژاوا) در بیانیه‌ای اعلام کرد ارتش سوریه در طول مرز با ترکیه مستفر خواهد شد. در این بیانیه آمده که ارتش سوریه برای حمایت از نیروهای سوریه دموکراتیک، با تهاجم ارتش ترکیه و نیروهای وابسته مقابله می‌کند و برای آزادسازی مناطق اشغال‌شده دست به کار می‌شود.

در بیانیه همچنین گفته شده این امکان وجود دارد که سایر شهرهای سوریه همچون عفرین که در اشغال ارتش ترکیه هستند نیز آزاد شوند.

فرمانده عصمت شیخ حسن، از مقام‌های نظامی کوبانی گفت که ارتش روسیه و دولت سوریه تا یکشنبه شب وارد کوبانی و منبج می‌شوند تا به حفظ امنیت این شهرها علیه تهاجم ترکیه کمک کنند.

عصمت شیخ حسن که وزیر دفاع دستگاه اداری منطقه خودمختار شمال و شرق سوریه (روژاوا) است، گفت: «ما هر کاری توانستیم کردیم، از غرب و اتحادیه عرب درخواست کردیم اما هیچ کس برای کمک به ما نیامد. پس هیچ کس جز خودمان را برای دفاع (از کوبانی) نداریم. جوانان کرد باید بیایند و از خانه‌هایشان دفاع کنند و مردم نباید خانه‌هایشان را ترک کنند ــ این سرزمین ما است. به نظر می‌رسد این سرنوشت کردهاست که هر بار وارد این فرایند شوند.»

«دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک نهاد ناظر بر جنگ سوریه نیز اعلام کرده که طبق توافق انجام شده، ارتش سوریه طی ۴۸ ساعت بعد از انجام توافق وارد شهرهای کوبانی و منبج خواهد شد.

تلویزیون دولتی سوریه نیز از حرکت ارتش به سمت «شمال» برای مقابله با ارتش ترکیه خبر داد.

یک سیاستمدار کرد سوریه نیز روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز اطلاع داد که نیروهای سوریه دموکراتیک و دولت سوریه در یک پایگاه هوایی روسیه در لاذقیه مشغول مذاکره بوده‌اند. این مقام اظهار امیدواری کرده بود که برای جلوگیری از حمله ترکیه توافقی میان دو طرف حاصل شود.

مصطفی بالی، رئیس دفتر رسانه‌ای نیروهای سوریه دموکراتیک در پاسخ به سوال رویترز درباره این اظهارات گفت: «ما از همان ابتدای حمله نیز تایید کردیم که همه گزینه‌ها برای نجات مردم‌مان از نسل‌کشی را بررسی می‌کنیم.»

آمریکا باقی نیروهایش را از شمال سوریه خارج می‌کند

این تغییر در اتحاد نیروهای درگیر در جنگ داخلی سوریه در حالی شکل می‌گیرد که رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ دستور داده است که باقی‌مانده نیروهای آمریکایی از شمال سوریه خارج شوند.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در گفت‌وگویی با سی‌بی‌اس این موضوع را تایید کرد و موضوع امنیت نیروهای آمریکایی را در رابطه با گسترش حملات ترکیه مطرح کرد.

آمریکا نزدیک به ۱۵۰۰ نیرو در شمال سوریه دارد و اسپر گفته که هزار نفر از آنها را از منطقه خارج خواهند کرد.

وزیر دفاع آمریکا در توضیح تصمیم برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه گفت:

«نیروهای آمریکایی احتمالاً بین دو ارتش مخالف در حال پیشروی قرار خواهند گرفته و این یک وضعیت بسیار غیرمطلوبی است. من دیشب پس از گفت‌وگو با سایر تیم امنیت ملی‌مان، با رئیس‌جمهوری صحبت کردم. او دستور داد که عقب‌نشینی تعمدی نیروها را از شمال سوریه آغاز کنیم.»

درگیری بین نیروهای تحت حمایت ترکیه و نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها یکشنبه در حوالی رأس‌العین (سری‌کانی) و تل ابیض ادامه یافت. رأس‌العین و تل ابیض دو شهر مرزی سوریه هستند که ترکیه در اولین گام عملیات زمینی «چشمه صلح»، قصد تصرف آنها را دارد.

آنکارا ادعا کرده که شهر رأس العین را به کنترل خود درآورده است. ارتش ترکیه یکشنبه نیز اعلام کرد که مرکز شهر تل ابیض را تصرف کرده است. نیروهای سوریه دموکراتیک این ادعاها را رد کرده‌اند.

همزمان مایک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده گفت که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور دستور خروج هزار سرباز آمریکایی از شمال سوریه را صادر کرده است.

او دلیل این اقدام را احتمال گیر افتادن ارتش آمریکا میان دو نیروی متخاصم دانست. برنامه زمانی خروج نیروهای آمریکایی هنوز مشخص نیست، اما اسپر گفته است که این اقدام به شیوه‌ای امن و همراه با تلاش برای تنش‌زدایی انجام خواهد شد.

آنکارا که از چهارشنبه ۹ اکتبر حمله به شمال سوریه را با همکاری شبه‌نظامیان سوری تحت حمایتش ــ موسوم به «ارتش ملی سوریه» ــ آغاز کرده است، می‌خواهد با پیشروی در عمق ۳۲ کیلومتری خاک سوریه یک «منطقه امن» بسازد و با ایجاد این منطقه حائل یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه (پ ی د) را از مرزهای خود دور نگه دارد.

عقب‌نشینی ایالات متحده از مرز شمالی سوریه، چراغ سبزی به ترکیه بود تا حمله به مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها آغاز کند.

به گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، در پنج روزی که از آغاز حمله نظامی ترکیه می‌گذرد، دست‌کم ۶۴ غیرنظامی کشته شده اند.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.