Andisheh Nou

در دیدار با پوتین؛ مکرون: به توافق هسته ای احترام می گذاریم

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه در دیدار با “ولادیمیر پوتین” همتای روسی خود گفت که به توافق هسته ای احترام می گذاریم و برای کاهش تنش در منطقه اقدام کردیم.

به گزارش اسکای نیوز، مکرون که در اقامتگاهش در شهر مارسی واقع در جنوب فرانسه با رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد، خطاب به پوتین گفت: نمی توان اختلاف ها را یک شبه بر طرف کرد و بایستی که باهم کار کنیم.

وی افزود: باید برای نزدیکی دیدگاه ها میان اروپا و روسیه و اعتمادسازی میان دو طرف اقدام کنیم.

به گزارش فرانس ۲۴، مکرون خواستار توقف خشونت ها در ادلب  سوریه شد و گفت: تمام تلاش مان را برای احیای ساختار امنیتی اروپا و ادامه مذاکره به کار خواهیم بست.

رئیس جمهوری فرانسه پیش از این دیدار نیز گفته بود، که در دیدارش با رئیس جمهوری روسیه درباره تلاش ها برای کاهش تنش با ایران، مناقشه سوریه و مسائل مربوط به کنترل تسلیحاتی گفت وگوها خواهد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه چندی پیش اعلام کرده بود که روز ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) با رییس جمهوری روسیه دیدار می کند. این دیدار به دعوت مکرون صورت می گیرد.

فرانسه در سال ۲۰۱۹ میلادی ، ریاست «گروه ۷» متشکل از سران بریتانیا، کانادا، آلمان، ایتالیا، ژاپن و ایالات متحده را بر عهده دارد.

در اواخر ماه ژوئن و در حاشیه نشست «گروه ۲۰» در اوزاکای ژاپن، مکرون اعلام کرد که قرار است با پوتین دیدار و گفت وگو کند. پس از اینکه دو رهبر با یکدیگر گفت وگوی طولانی داشتند. اما او درباره زمان دقیق این گفت وگوها صحبتی نکرد.

مکرون در آن زمان به خبرنگاران گفته بود که معتقدم در چارچوب «گروه ۷» ضروریست ما این ابتکار را با روسیه در نظر بگیریم تا بتوانیم تمام اشکال همکاری در مورد موضوعات کلیدی اعم از بی ثباتی یا درگیری را بدون محدودیت و بدون بستن در، کشف کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با همتای روسی خود گفت که دولت مسکو باید به آزادی بیان، آزادی راهپیمایی و انتخابات آزاد در این کشور توجه کند.

امانوئل ماکرون که روز دوشنبه ۲۸ مرداد و در آستانه برگزاری نشست گروه ۷ در فرانسه، میزبان ولادیمیر پوتین در قلعه برگانسون، اقامتگاه تابستانی خود در جنوب این کشور بود در یک نشست رسانه‌ای مشترک، با توجه به دستگیری گسترده مخالفان در تجمعات اخیر در مسکو، از وضعیت دموکراسی در روسیه انتقاد کرد.

آقای ماکرون گفت: «در تابستان جاری ما مانند تمام اعضای دیگر شورای اتحادیه اروپا روسیه را به رعایت کامل آزادی اعتراض، آزادی بیان، آزادی اندیشه و آزادی شرکت در انتخابات دعوت کردیم، زیرا ما به یک روسیه اروپایی باور داریم.»

ولادیمیر پوتین نیز در واکنش به این اظهارات ماکرون از برخورد پلیس فرانسه با معترضان جنبش موسوم به جلیقه‌زردها انتقاد کرد و گفت: «دوست نداشتم این را بگویم، در فرانسه اعتراضاتی انجام شد و ده‌ها نفر از معترضان مجروح و بسیاری از آنان بازداشت شدند. ولی روسیه در پی ایجاد شرایطی همانند شرایط اعتراض جلیقه‌زردها در فرانسه نیست.»

امانوئل ماکرون پس از این اظهارات توضیح داد که معترضان فرانسوی اجازه اعتراض داشته و پلیس تنها با خرابکاران برخورد کرده است. وی همچنین با یادآوری حق معترضان فرانسوی به شکایت از برخورد غیرقانونی در برابر دادگاه‌های فرانسه و اروپا، خاطرنشان کرد که جلیقه‌زردها در آخرین انتخابات پارلمان اروپا شرکت کرده و همچنان حق شرکت در انتخابات آتی فرانسه را نیز دارند.

هر دو رئیس جمهوری بر حق دولت خود برای برخورد با خرابکاران به نام اعتراض مسالمت‌آمیز تأکید کردند.

در جریان تجمعات هفتگی اخیر در پایتخت روسیه برای اعتراض به منع شرکت برخی نامزدها در انتخابات پیش رو، صدها تن از معترضان بازداشت شدند.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.