Andisheh Nou

ایران خودرو و سایپا در آستانه واگذاری/ داستان تلخ خصوصی سازی در انتظار شرکت‌های خودروساز

دولت مصمم شد سهم باقی مانده خود از دو خودروساز بزرگ را تا پایان سال واگذار کند با صفر شدن سهام دولت در صنعت خودروسازی کشور ایران خودرو و سایپا خصوصی می‌شوند.

ایران خودرو و سایپا خصوصی شد/ خروج دولت از ایران خودرو و سایپا

به گفته خبر گزاری رو بداد وزیر صنعت از واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی خبر داد و گفته «کار‌های واگذاری نیز انجام شده و نهایتا این واگذاری‌ها تا سال ۹۹ انجام می‌شود.» جعفر سبحانی مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی نیز گفته واگذاری خودروسازی‌ها مصوبه دولت بود که بر پایه آن قرار شده سهم ۱۴ درصدی دولت در ایران خودرو و سهم ۱۷.۳۱ درصدی در سایپا تا پایان سال عرضه شود.

سبحانی درباره نحوه واگذاری شرکت‌های خودروسازی به رویداد۲۴ گفته از ۱۸ شرکتی که نامه آن‌ها برای واگذاری داده شده ۳ شرکت پالایش نفت لاوان، پالایش نفت شیراز و بیمه البرز در روز‌های ۲۲، ۲۴ و ۲۵ تیرماه به ترتیب در سازمان بورس و فرابورس عرضه خواهند شد و به مرور بقیه شرکت‌ها نیز عرضه می‌شوند. نام ایران خودرو و سایپا نیز در میان این شرکت‌ها قرار دارد.

سبحانی در پاسخ به این پرسش که زمان واگذاری دو شرکت خودروساز مشخص شده یا خیر؟ می‌گوید: هنوز اطلاعات به صورت کامل از این دو خودروساز جمع آوری نشده و پس از جمع آوری اطلاعات، زمان واگذاری روی سایت خصوصی سازی اعلام خواهد شد. اما فعلا مشخص شده که سهام باقی مانده دولت در این ۱۸ شرکت در یک روز عرضه نمی‌شود؛ …..
با انکه تمامی موارد خصوصی سازی تا کنون به تعطیلی و نابودی موسسات صنعتی انجامیده و هزاران هزار کار گر این موسسات و صنا یع بیکار شده اند ،اصرار جکومتیان بر ادا مه این خصوصی سازی به جز منافع شخصی چیز دیگری نمیتواند با شد .با تداوم این خصوصی سازیها بایستی منتظر غارت این صنایع و سپس اخراج کارگران و تداوم نا ارامی ها در محیط های صنعتی با شیم

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.