- Andisheh Nou - http://andisheh-nou.org -

کاهش تعهدات ایران در برجام: هشدار ترامپ، نگرانی ژاپن و اروپا

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به گام دوم ایران در کاهش تعهداتش در برجام هشدار داد که ایران باید مراقب باشد. در همان حال ژاپن هم از ایران خواست از حدی که برنامه جامع اقدام مشترک برای غنی‌سازی اورانیوم تعیین کرده، عبور نکند. گام بعدی برگزاری نشست اضطراری شورای حکام است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس صبح دوشنبه ۸ ژوئیه/۱۷ تیر یاسوتوشی نیشیمورا، معان رئیس کابینه ژاپن در جمع خبرنگاران گفت دولت این کشور بسیار نگران تحولات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران و افزایش تنش‌ها در خاورمیانه است.

نیشیمورا به تأکید از ایران خواست که به تعهدات خود در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی عمل کند:

«ما از ایران می‌خواهیم بلافاصله به تعهداتش در برنامه هسته‌ای بازگردد و از گام‌های بعدی که ممکن است توافق هسته‌ای را از بین ببرد، صرف‌نظر کند.»

جمهوری اسلامی بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت از ۱۸ اردیبهشت تاکنون در دو گام از تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترک کاسته و از یکشنبه ۱۶ تیر یک ضرب‌الاجل ۶۰ روزه دیگر برای تحقق تعهدات مالی و نفتی طرف‌های دیگر توافق هسته‌ای تعیین کرده است. روز گذشته سخنگوی دولت، معاون سیاسی وزیر خارجه و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در یک نشست خبری مشترک در تهران اعلام کردند که اگر طرف‌های برجام به تعهدات بانکی و نفتی خود عمل نکنند، از ۶۰ روز دیگر گام سوم کاهش تعهدات ایران را به اجرا درمی‌آورند.

خبرنگاران شامگاه گذشته (یکشنبه) در فرودگاه نیوجرسی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پرسیدند که آمریکا چه تمهیداتی در برابر گام دوم کاهش تعهدات ایران در برجام در نظر دارد. ترامپ در پاسخ گفت: «بهتر است ایران بیشتر مراقب باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا درباره اقداماتی که ایالات متحده علیه ایران در نظر گرفته سکوت کرد. ترامپ گفت: «ایران کارهای خیلی بد انجام می‌دهد.»

چند ساعت قبل از آن وزارت خارجه بریتانیا نیز با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواست سطح غنی‌سازی اورانیوم را از ۳.۷۶ درصد که در برنامه جامع اقدام مشترک تعیین شده افزایش ندهد. سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که این کشور در تعامل با سایر طرف‌های برجام در نظر دارد به زودی علیه ایران اقداماتی را انجام دهد. تشکیل نشست اضطراری شورای حکام یکی از این اقدامات است.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا یکشنبه در لندن گفت:

«ما نگران اخباری هستیم که از تهران می‌رسد. قبل از تصمیم‌گیری درباره گام‌های بعدی منتظر گزارش‌های مستقل نهادهای بین‌المللی می‌مانیم. اما ایران اگر در حال نقض توافق باشد، عواقب جدی در انتظارش است.»

اتحادیه اروپا اعلام کرده که با همه طرف‌های برجام در گفت‌وگوست و احتمال درخواست تشکیل نشست اضطراری شورای حکام برای بررسی برنامه هسته‌ای ایران نیز وجود دارد. دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در بیانیه‌ای که جمعه ۵ ژوئیه/ ۱۴ تیر منتشر کرد از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست اجلاس اضطراری شورای حکام را تشکیل دهد. آمریکا از یوکیا آمانو مدیرکل آژانس خواسته است گزارشی «واقع‌بینانه» و «جامع» درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و هرگونه تغییر در این فعالیت‌ها برای ارزیابی دقیق اجرای تعهدات پادمانی و هسته‌ای ایران به شورای حکام ارائه دهد.

زمانه