- Andisheh Nou - http://andisheh-nou.org -

قطار فوق سریع چین معرفی شد / حمل و نقل مسافران با سرعت 600 کیلومتر در ساعت

چینی ها قطار فوق سریع خود موسوم به “مگلو” را با سرعتی فراتر از سرعت هواپیما معرفی کردند. این قطار با سرعت 600 کیلومتر بر ساعت حرکت خواهد کرد.

چینی ها قطار فوق سریع خود موسوم به “مگلو” را با سرعتی فراتر از سرعت هواپیما [1] معرفی کردند. این قطار با سرعت 600 کیلومتر بر ساعت حرکت خواهد کرد.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، قطار چینی مگلو یک نقطه عطف در صنعت حمل و نقل چین خواهد بود و قرار است با سرعتی فراتر از سرعت هواپیما مسافران را جا به جا کند.

چین کشوری پر جمعیت است و بر همین اساس نیز سرویسهای حمل و نقل درون شهری و برون شهری در این کشور از اهمیتی بسزا برخوردارند. شاید به همین علت باشد که چینی ها به دنبال ارائه سرویس قطار فوق سریعند. این قطار توسط شرکت سهامی راه آهن چین (CRRC) توسعه یافته و اکنون یک دوره آزمایشی را می گذراند. پیشبینی می شود که روند تولید این سرویس از سال 2021 آغاز شود.

طبق گفته معاون CRRC، سرعت 600 کیلومتر بر ساعتی این قطار فوق سریع می تواند مسافران بین پکن و شانگهای را تنها در سه ساعت و نیم جا به جا کند. این در حالی است که در روش جا به جایی از طریق هواپیما،  چهار ساعت و نیم طول می کشد.  به نظر می رسد یکی از علل این سرعت، به طراحی جالب قطار مذکور باز می گردد. درواقع در طراحی این قطار، چرخ ها از طریق هوا به جای استفاده از تماس مستقیم با زمین جا به جا می شوند.

نمونه اولیه قطارهای فوق سریع چین در سال 2015 معرفی شد و این نخستین باری نیست که چینی ها چنین تکنولوژی را رونمایی می کنند، اما به نظر می رسد این بار شاهد تغییراتی خیره کننده در طراحی قطار پر سرعت خواهیم بود. پیشبینی می شود در صورت موفقیت عمده این طرح شاهد صادراتش به دیگر کشورها باشیم.