Andisheh Nou

سخنگوی اتحادیه اروپا: رویکرد ما در قبال ایران مبتنی بر تعامل است/ اینستکس نیاز به زمان دارد/ کمک‌های اتحادیه اروپا به دست سیل‌زدگان ایرانی رسیده است/ به تحریم‌ها علیه تهران نمی‌پیوندیم

سخنگوی اتحادیه اروپا بر تعهد اتحادیه اروپا به برجام تاکید کرد و گفت: از آغاز به کار اینستکس بسیار راضی هستیم و معتقدیم این سازوکار می‌تواند تاثیر تحریم‌ها را کم کند و به شرکت‌های اروپایی برای ادامه تجارت مشروع و قانونی با ایران امکان دهد.

مایا کاسیانچیچ سخنگوی اتحادیه اروپا و فدریکا موگرینی است. در ذیل متن گفت‌گوی این دیپلمات اروپایی با ایلنا را می‌خوانید.

توافق هسته‌ای فاکتوری مهم برای امنیت منطقه محسوب می‌شود

***تحلیل شما از توافق هسته‌ای با ایران چیست؟

معاهده هسته‌ای با ایران به اتفاق آرا یک قرارداد خوب به حساب می‌آمد که در تطابق با قوانین شورای امنیت سازمان ملل است، این توافق روش کلیدی برای غیرهسته‌ای کردن ایران و فاکتوری مهم برای امنیت منطقه محسوب می‌شود ، اتحادیه اروپا همچنان متعهد به اجرای برجام است.

احترام ما به برجام نشانه‌ای از احترام به یک توافق بین‌المللی است

احترام ما به برجام نشانه‌ای از احترام به توافق بین‌المللی است. انتظار داریم ایران نقش سازنده‌ای در این زمینه ایفا کند، تمام تعهدات هسته‌ای خود را اجرا کند البته براساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، ایران از تعهدات خود پیروی می‌کند.

اتحادیه اروپا به تحریم‌ها علیه ایران نمی‌پیوندد

***به‌نظر شما آیا تلاش‌های اروپا  می‌تواند به دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران منجر شود؟

اتحادیه اروپا اقدامات غیرقانونی یک‌طرفه شریک آمریکایی‌مان را مورد بررسی قرار می‌دهد. ما به تحریم‌ها نمی‌پیوندیم و این موضوع نشان‌دهنده اقدام قوی ما برای حمایت از برجام است چراکه آن(برجام) را در تطابق با قطعنامه ۲۲۳۱  شورای امنیت سازمان ملل می‌دانیم.

هدف ما حفاظت از  شرکت‌های اروپایی برای ادامه تجارت با ایران است

هدف ما حفاظت از  شرکت‌های اروپایی برای ادامه تجارت با ایران است. در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ سه کشور عضو اتحادیه اروپایعنی فرانسه، آلمان، انگلستان، سازوکار اینستکس را راه‌اندازی کرده‌اند که هدف آن تسهیل تجارت مشروع بین ایران و جهان است این موضوع در تطبیق با قوانین و مقررات اتحادیه اروپا و براساس استانداردهای مبارزه با پول‌شویی و مقابله با تامین مالی تروریسم به شمار می‌آید.

سود حاصل از برجام باید به مردم ایران تعلق یابد

***به‌نظر شما اینستکس  می‌تواند به رفع مشکلات اقتصادی ایران کمک کند؟

باید بگوییم ایران به توافق هسته‌ای پایبند است و لغو تحریم‌ها بخش مهمی از برجام است. باور داریم سود حاصل از برجام باید به مردم ایران تعلق یابد.

از آغاز به کار اینستکس بسیار راضی هستیم و معتقدیم این سازوکار می‌تواند تاثیر تحریم‌ها را کم کند و به شرکت‌های اروپایی برای ادامه تجارت مشروع و قانونی با ایران امکان دهد.

اینستکس نیاز به زمان دارد

البته این سازوکار نیاز به زمان برای تطابق با ساختار ایران دارد اینستکس به قوانین ضد پولشویی و مقابله با منابع مالی تروریسم توجه دارد در آینده سه کشور اصلی اینستکس یعنی فرانسه آلمان انگلستان به ارائه جزئیات بیشتری از این سازوکار خواهند پرداخت.

 

ذهن ما درگیر خانواده‌هایی است که تحت تاثیر سیل ایران قرار گرفته‌اند

***با توجه به وقوع سیل در ایران و جلوگیری آمریکا از ورود کمک‌های بشردوستانه به ایران، این رفتار را چگونه تحلیل می‌کنید؟

من درباره آمریکا نظر نمی‌دهم اما در مورد اتحادیه اروپا می‌گویم. اتحادیه اروپا در روز ۴ آوریل اعلام کرد مبلغ ۱.۲ میلیون یورو برای پشتیبانی از سیل‌زدگان حادثه سیل در شمال و جنوب غرب ایران اختصاص داده‌ است‌، فکر و ذهن ما درگیر خانواده‌هایی است که تحت تاثیر سیل قرار گرفته‌اند.

کمک‌های اتحادیه اروپا به دست سیل‌زدگان ایرانی رسیده است

اتحادیه اروپا کمک‌های خود را ارسال کرده‌ است‌ این کمک‌ها توسط هلال احمر و صلیب سرخ به مردم رسید. اتحادیه اروپا همواره اهداف بشردوستانه را دنبال کرده است.کارهایی در زمینه بهداشت، آب و خاک، دسترسی به خدمات آموزشی و امنیت غذایی در این سال‌ها در ایران انجام داده‌ایم.

رویکرد ما در قبال ایران مبتنی بر گفت‌وگو است

***پیش‌بینی شما از آینده روابط ایران و جهان چیست؟

پیش‌بینی سخت است‌. اما ما یک رویکرد متعادل و مشخص در قبال ایران داریم که مبتنی بر گفت‌وگو است. همواره بر تعامل سازنده وقتی پای منافع ملی در میان است، تاکید داریم. ما به برجام متعهدیم و توقع داریم ایران هم به تعهدات خود متعهد بماند‌.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.