- Andisheh Nou - http://andisheh-nou.org -

آخرین تحولات سودان؛ رئیس شورای نظامی انتقالی استعفا داد

عوض بن عوف، رئیس شورای انتقالی سودان که تحت هدایت نظامیان این کشور پس از سرنگونی عمر البشیر قدرت را در سودان در دست گرفته است شامگاه جمعه از سمت خود استعفا داد.

رسانه های محلی و بین المللی با انتشار این خبر از استقبال مردم سودان از این تصمیم خبر داده و اعلام کرده اند که بسیاری از ساکنان پایتخت و دیگر شهرهای سودان پس از منتشر شدن خبر استعفای رئیس شورای نظامی به خیابان ها آمده و در حالا شادی هستند.

ژنرال بن عوف در حالی خبر استعفای خود را از تلویزیون دولتی اعلام کرد که همزمان شمار زیادی از ساکنان پایتخت در ادامه اعتراض ها و نیز برای درخواست جهت واگذاری قدرت به غیرنظامیان مقابل مقر ستاد کل ارتش این کشور تجمع کرده بودند.

خبرگزاری فرانسه با تهیه گزارشی در خصوص آخرین تحولات سودان ضمن اشاره به استعفای رئیس شورای نظامی انتقالی، این تصمیم را از دید معترضان به عنوان یک پیروزی قلمداد کرده است.

استعفای رئیس شورای انتقالی سودان در حالی صورت می گیرد که ساعاتی قبل ژنرال عمر زین العابدین، یکی دیگر از اعضای پرنفوذ این شورا در جریان یک کنفرانس خبری در خارطوم بر اراده حاکمان جدید برای سپردن دولت آینده این کشور به دست غیرنظامیان تاکید کرده بود.

ژنرال العابدین ضمن دادن وعده برای تشکیل دولتی متشکل از غیرنظامیان همچنین تصریح کرده بود که به زودی باب گفتگو و مذاکره با کلیه «موجودیت های سیاسی» در کشور گشوده خواهد شد.