Andisheh Nou

۱۶ آذر ۱۳۹۴ با وجود همه فشارها و ادامه یورش های نهادهای امنیتی

با وجود همه فشارهای امنیتی نهادهای امنیتی دانشجویان مبارز کشور امروز روز ۱۶ آذر، روز دانشجو، روز تولد شعار «اتحاد، مبارزه، پیروزی» در مراسم مختلفی گرد آمده و خشم و انزجار خود را از ادامه فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه های کشور و ادامه استبداد در ایران اعلام کردند. در زیر گزارش های مختلفی در این زمینه را می خوانید

  • در پایان مراسم ۱۶ آذر که سالن دانشکده حقوق دانشگاه علامه و به همت کانون اندیشه دانشجویی در حال برگزاری بود، گاز اشک آور برای متفرق کردن دانشجویان شلیک شد. بر اساس گزارش خبرنگار کلمه، دانشجویان حاضر در سالن با وجود آنکه به شدت به سرفه افتاده بودند، اما حاضر به ترک سالن نشدند و خواستار پاسخگویی مسئولان حراست دانشگاه درباره اینگونه برخوردها و ناامنی در فضای دانشجویی شدند. دانشجویان معتقدند گاز اشک آور از سوی عوامل بسیج شلیک شده و واکنشی به انتقادهای صریح برخی دانشجویان به فضای بسته دانشگاه در برنامه تریبون آزاد دانشجویی بوده است.
  • به گزارش کلمه، قرار بود آذر منصوری و جهانبخش خانجانی در این برنامه ۱۶ آذر دانشکده علوم اجتماعی اهواز سخنرانی کنند،  با حمله اغتشاش گران و تجمع آنها در مقابل دانشکده علوم اجتماعی،  در میانه برنامه ناچار به ترک محل شدند تا از گسترش درگیری جلوگیری شود. رسانه های اقتدارگرا به جای پرداختن به علت برهم خوردن این برنامه قانونی با حمله عوامل لباس شخصی، بر سر رفتن یک دانشجوی بسیجی که ادعا می کنند کتک خورده، هیاهو به راه انداخته اند. اعضای بسیج دانشجویی که نقش خود را در برهم زدن این مراسم پنهان نمی کنند، علیه آن شبنامه هم پخش کرده اند. بر اساس آخرین خبرها، مهاجمان همچنان به تجمع خود ادامه داده اند و در حال قرائت بیانیه علیه مسئولان استان، رئیس دانشگاه، حراست و مسئولان امنیتی محلی هستند. آنها می گویند چرا مجوز ورود عوامل فتنه گر به دانشگاه صادر شده است!
  • با دخالت مسئولان دانشگاه و مقام های امنیتی و جلوگیری از دعوت سخنرانان مستقل مراسم ۱۶ آذر در تمامی سه دانشگاه شیراز لغو شد.
  • امروز فائزه هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران حضور یافت. در تصاویری که منتشر شده است دانشجویان عکس هایی از  رهبران جنبش سبز، محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق همچنین تصاویری از مهندس بازرگان و  آیت الله منتظری  در دست دارند.  آنها خواستار پایان حصر و آزادی دانشجویان زندانی از جمله بهاره هدایت شده اند.
  • به گزارش خبرنگار ایلنا٬ محمدرضا خاتمی که برای سخنرانی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی حضور یافته بود٬ پس از سخنرانی دبیر انجمن اسلامی دانشگاه بهشتی  با اشاره به تاریخچه جنبش دانشجویی گفت: بالندگی و پویایی جنبش دانشجویی نسل به نسل ادامه پیدا می‌کند و همین اسباب وحشت و حیرت برخی افراد شده است. این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم٬ ویژگی مهم دانشگاه را پیوستگی سه عنصر مهم علم و آزادی و توسعه خواند و گفت: اگر هرسه اینها اتفاق نیافتد٬ جامعه پیشرفت نخواهد کرد. نایب رییس مجلس ششم با انتقاد از رسانه‌های پر شماری که توهین می‌کنند و تهمت می‌زنند٬ گفت: کسانی که دروغ می‌گویند٬ بهره‌ای از دروغ‌ها نبرده‌اند. وی با طرح این پرسش که آیا اجازه می‌دهند درباره مسائل روز کشور، در یک فضای آزاد بحث شود٬ به نامه ۱۳۵ نماینده مجلس ششم٬ گفت: آن افراد برای همیشه مطرود شدند. آنقدر دانشگاه محدود شده که رئیس دانشگاه هم توسط دانشگاهیان انتخاب نمی‌شود. خاتمی افزود: سی و هفت سال بعد انقلاب قابل قبول نیست علمای ما که تفکری انتقادی به وضع موجود دارند را به خیانت متهم کنیم.
  • هم زمان با برگزاری گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه‌های سراسر کشور امروز دانشگاه صنعتی شریف به همین مناسبت میزبان حسن روحانی رئیس‌جمهور بود. – سپس نوبت به صحبت‌های تشکل‌های دانشجویی رسید و ابتدا ایرانمنش نماینده بسیج دانشجویی در جایگاه حاضر شد و از مدیریت فرمایشی جلسه روز دانشجو انتقاد کرد و گفت: به نمایندگی از دانشجویان ناراحتی خودمان را از حضور امنیتی جنابعالی در دانشگاه اعلام می‌کنیم. بسیاری از دانشجویان فکر می‌کردند درب‌های سالن به روی همه باز است٬ اما این دیدار فرمایشی و مدیریت شده بود. امیدواریم از این پس ۱۶ آذر روز دانشجو باشد. سپس آرمان ذاکری نماینده انجمن علمی دانشجویان پشت تریبون قرار گرفت و ضمن درخواست آزادی دانشجویان زندانی گفت: از شما می‌خواهم که به ادامه سهمیه‌بندی‌های علمی و جنسیتی پایان دهید چراکه همه این کاستی‌ها به نام رئیس جمهور نوشته می‌شود آیا رئیس‌جمهور واقعا معتقد است که راه فرجی دانا باید ادامه پیدا کند؟ هدیه زاهد سومین نماینده تشکل‌های دانشجویی از دانشگاه‌های علوم پزشکی بود که خطاب به وزیر بهداشت گفت: آقای وزیر باید به بینی فرهنگ در احتضار دانشگاه‌ها کپسول اکسیژن وصل کنید. دولت تغییر کرده اما خیلی از مدیران دانشگاه‌ها از دولت قبلی به جای مانده‌اند. وی خطاب به روحانی گفت: آقای رئیس جمهور خیلی‌ها هنوز با دانشجویان فرهنگ وارونه رفتار می‌کنند. آیا از فضای سرد دانشگاه‌ها خبر دارید؟ آیا خبر دارید که در دانشگاه‌ها دانشجویان برای کارهای سیاسی و فرهنگی مورد تحقیر و توهین و تهدید قرار می‌گیرند؟ ما از روسای دانشگاه‌های خود تدبیری نمی‌بینیم٬ چراکه متحجرهای امروزی در لباس نو ظاهر شده‌اند و با پنبه٬ آزادی را در دانشگاه‌ها سر می برند. در ادامه خشایار پورطاهری دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف پشت تریبون قرار گرفت و گفت:  آقای روحانی تا کی حرف‌های دو پهلو و کنایه‌آمیز؟ ما از مطالباتمان بگوییم و شما بگویید به تمام وعده‌هایتان عمل می‌کنید. برای عمل به وعده‌هایتان دیگر چقدر زمان می‌خواهید؟ دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف گفت: آقای رئیس‌جمهور قرار بود کلیپی از آقای خاتمی در روز دانشجو در دانشگاه‌ها پخش شود که به دلیل فشارهایی از خارج از دانشگاه جلوی آن گرفته شد و بسیاری از برنامه‌های دانشگاه‌های مختلف برای روز دانشجو لغو شدند.
  • در حالی که قرار بود دکتر ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران در مراسم روز دانشجوی دانشگاه تهران به میزبانی انجمن اسلامی این دانشگاه  سخنرانی کند اما از حضور او ممانعت به عمل آمد. به گزارش ملی مذهبی این ممانعت در شرایطی صورت گرفته که پوسترهای سخنرانی دبیر کل نهضت آزادی در دانشگاه و فضای رسانه ای منتشر شده بود. بر همین اساس دکتر ابراهیم یزدی پیامی را به مناسبت روز دانشجو خطاب به دانشجویان صادر کرد و این پیام از سوی مجری مراسم قرائت شد.

 

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.