Andisheh Nou

در بزرگداشت روز دانشجو! نامه اعتراضی ۷۰۰ استاد دانشگاه: به «فشارهای فراقانونی سازمان‌یافته» بر دانشگاه‌ها پایان دهید

بیش از هفتصد نفر از استادان دانشگاه های سراسر کشور با ارسال نامه‌ سرگشاده‌ای به رؤسای قوای سه‌گانه، خواستار پایان مداخله ها و فشارهای غیرقانونی بر دانشگاه ها شدند.

متن این نامه به شرح زیر است:

حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

حضرت آیت الله صادق لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

دانایی رمز قدرت و پیشرفت جامعۀ ماست و دانشگاه نیز نقش بی‌بدیلی در تولید دانش نوین و آگاهی اجتماعی دارد. ایفاء نقش موثر در توسعه دانش‌بنیاد کشور ایجاب می‌کند که دانشگاه از استقلال کافی برای تصمیم‌گیری؛ از امنیت لازم برای اندیشه‌ورزی و آزاداندیشی و از فرصت مناسب برای مشارکت در عرصۀ سیاستگذاری برخوردار باشد. اعمال برخی از فشارها و مداخلات به ظاهر قانونی و یا فراقانونی در امور داخلی دانشگاه‌ها در تعارض آشکار با کیان دانشگاه و مسئولیت‌های خطیر آن قرار می‌گیرد. از جمله فشارهای به ظاهر قانونی در پایان سال ۱۳۹۳ دو اتفاق ناخوشایند بود که هر دو به رنجش و ناخشنودی گستردۀ دانشگاهیان انجامید: یکی مداخله بی‌سابقۀ مقامات قضایی مشهد برای جلوگیری از اجرای یک برنامه فرهنگی دارای مجوز قانونی در دانشگاه فردوسی مشهد و دیگری ممانعت سوال‌ برانگیز شورای تأمین استان فارس از اجرای برنامه سخنرانی نماینده مجلس شورای اسلامی که مجوز آن از سوی مراجع قانونی دانشگاه شیراز صادر شده بود. مزید بر اینها، فشارهای فراقانونی سازمان‌یافته‌ای توسط افراد و گروه‌های ذی‌نفوذ بطور مداوم بر دانشگاه‌ها وارد می‌شود که همگی مُخل مسئولیت‌های دانشگاه و موجب یأس و نومیدی وعدم احساس امنیت دانشگاهیان است.

ما ضمن تاکید بر مسئولیت همگان به ویژه دانشگاهیان در صیانت از حریم دانشگاه، از رؤسای محترم قوای سه‌گانۀ کشور که بیش از همه مسئولیت قانونی دارند و خود از چهره‌های فرهیخته و مورد احترام دانشگاهیان هستند انتظار داریم از همۀ اختیارات خود بویژه در شورای محترم عالی انقلاب فرهنگی که واضعِ مقررات و قواعد حاکم بر دانشگاه است، برای حفظ استقلال و صیانت از حریم دانشگاه‌ها بهره بجویند و به صورت تضمین شده‌ای مانع مداخلات نابجا و فشارهای فراقانونی سایر دستگاهها بر دانشگاه‌ها شوند. ما اطمینان داریم در سایۀ اعتماد به دانشگاه‌ و حفظ استقلال آن، قوای سه‌گانه کشور نیز تقویت خواهد شد و جامعه نیز از اعتماد به دانشگاه و حفظ حرمت دانشگاهیان، رضایت بیشتری را تجربه خواهد نمود.

شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه های کشور

به همراه هفتصد و شش امضای اساتید دانشگاه ها

به نقل از:  دانشجو نیوز- «سایت خبری تحلیلی دانشجویان ایران»

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.