Andisheh Nou

ظریف: در صورت خروج آمریکا از برجام آماده‎‎ایم برنامه هسته‌ای را از سر بگیریم

محمدجوادظریف، وزیر خارجه ایران به ایالات متحده هشدار داد که در صورت خروج این کشور از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)،‌ تهران برای از سرگیری فعالیت هسته‌ای با سرعتی بیش از پیش آماده است.

ظریف در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «سی بی اس» در واکنش به احتمال خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از برجام گفت:

«ما چندین گزینه برای خودمان تعیین کرده‌ایم که همه آماده اند؛ از جمله گزینه‌هایی که بر اساس آن فعالیت‌های هسته‌ای خودمان را با سرعتی به مراتب بیشتر از قبل ادامه خواهیم داد.»

سخنان ظریف در برنامه «رودررو با ملت» شبکه سی بی اس که مشروح آن یکشنبه ۲۲ آوریل / دوم اردیبهشت پخش خواهد شد، در ادامه هشدارهای پیشین دولت حسن روحانی در خصوص خروج احتمالی واشنگتن از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های گروه ۱+۵ است.

رئیس‌جمهوری ایران خود چندی پیش هشدار داده بود که ایران نخستین ناقض برجام نخواهد بود، اما اگر دیگران آن را نقض کنند، پس از مشاهده واکنش ایران «پشیمان» خواهند شد.

ترامپ تهدید کرده که در صورت عدم رفع به گفته او «نواقص» برجام از آن خارج خواهد شد و تا ۱۲ مه سال جاری (۲۲ اردیبهشت) به بریتانیا، فرانسه و آلمان فرصت داده که مکمل‌هایی برای برجام درنظر بگیرند.

مکمل‌های برجام باید سه مسئله مورد نظر دولت آمریکا را پوشش دهند: دسترسی بازرسان به تأسیسات نظامی ایران؛‌ اعمال محدودیت بر برنامه موشک‌های بالستیک ایران؛ و تجدیدنظر در بند مربوط به پایان محدودیت‌ غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای ایران که به «بند غروب» موسوم است.

محمودجواد ظریف به نیویورک سفر کرده تا در کنار شرکت در اجلاس بین‌المللی صلح پایدار سازمان ملل، برای حفظ برجام به رایزنی بپردازد. او در آغاز این سفر به خبرنگاران گفته بود که واکنش ایران به خروج احتمالی ترامپ از برجام «برای آمریکایی‌ها بسیار ناخوشایند است.»

او یکی از اهدافش از سفر به آمریکا را دیدار با حلقه‌هایی از نخبگان و سردبیران سیاسی رسانه‌های آمریکا عنوان کرد تا دیدگاه های جمهوری اسلامی درباره مشکلات خاورمیانه را به بحث بگذارد.

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.