Andisheh Nou

بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران پیرامون مطالبات صنفی محقق نشده و تعیین ضرب العجل برای مسئولان

زندان جای تبهکاران و سوءاستفاده گران و خاطیان است.
زندان و احکام ظالمانه برای معلمان کنش گر صنفی نه تنها آنان را از اهداف و خواسته‌های برحقشان باز نمی دارد بلکه آنها را برای رسیدن به مطالبات مصمم تر میسازد.

شورای هماهنگی فرهنگیان به جد پیگیر آزادی معلمان صنفی زندانی می باشد و برحق تشکل یابی صنفی فرهنگیان همچون گذشته مصر است.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد

در حالی به ‌روزهای پایانی سال 1396 نزدیک می‌شویم که روزانه بر دامنه مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم افزوده می‌شود.
اقلیتی برخوردار در امنیت و آرامش هستند و اکثریتی زحمتکش با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می‌کنند.
شرح‌حال فرهنگیان بازنشسته و شاغل نیز متفاوت از وضعیت اکثریت جامعه نیست.
قشری که وظیفه داردبه دور ازدغدغه های گوناگون، بار آموزش و تربیت کودکان را بر دوش بکشد، امروز در تنگنای اسفناک معیشتی، اقتصادی و امنیتی گرفتارشده است.
از سوی دیگر وضعیت مدارس به‌عنوان محیط کار معلمان و پایگاه اصلی تربیت و آموزش بحرانی است.
سیاست پولی سازی آموزش ادامه دارد.
سرانه مدارس پرداخت نمی‌گردد و یا آن قدر اندک است که مدیران مدارس ناگزیر برای گردش چرخ مدرسه، دست نیازبه سوی خانواده‌ها دراز می دارند.

در لایحه ی بودجه ی ارایه شده به طور عام و در بخش آموزش ‌و پرورش به طورخاص هیچ اولویتی برای بهسازی ساختار نظام آموزشی و کیفیت‌بخشی به آن ‌دیده نمی‌شود.
فضای واقعی و کلی نظام آموزشی بحرانی است اما وزیر به جای تبیین واقعیات موجود، بافضا سازی رسانه ای و توئیت کردن می‌کوشد آن را به ظاهر مطلوب نشان دهد.
روابط عمومی وزارتخانه نیز به عنوان دستگاه تبلیغاتی و برخلاف ماهیت وجودی خود، با انواع برنامه‌های نمایشی، سعی در پنهان کردن این وضعیت اسفناک دارد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با توجه به زندگی معلمان بازنشسته و شاغل و شرایط اسفناک مدارس و آموزش، گزیده‌ای از خواسته‌ها و مطالبات خودرا برای چندمین بار و به منظور بهبود اوضاع و احوال معلم و مدرسه اعلام می‌کند و انتظار دارد تا #پایان_فروردین۹۷ این مطالبات برآورده شود، در غیر این صورت در اردیبهشت۹۷ همزمان با هفته معلم با برگزاری تحصن، تجمع و….. اقدامات اعتراضی قانونی را انجام خواهدداد.

1- حقوق ودستمزد:
میزان درآمد یکی از شاخص‌های مهم در تعیین وضعیت رفاهی هرقشر اجتماعی است.
با توجه به اینکه میانگین درآمدمعلمان نسبت به دریافتی خیلی از کارکنان دولت و هزینه های زندگی بسیار پایین است، ما خواهان افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته و شاغل(رسمی، غیررسمی و دولتی، دولتی،غیردولتی) به میزان شاخص‌های رسمی اقتصادی (بالاتر از خط فقر)هستیم.
مابا تبعیض درآمدی بین کارکنان و مدیران دولت در نهادهای مختلف، مخالف بوده و با آن مقابله خواهیم کرد.

2- وضعیت بازنشستگان فرهنگی:
پیشکسوتان فرهنگی به عنوان نیروهایی که تمام توش و توان و سرمایه جوانی و وجودی خود را در راه آموزش و تربیت هزینه کرده اند، نه‌تنها مورد حمایت رفاهی و اقتصادی قرار نمی‌گیرند بلکه روزبه روز با بالارفتن سن و هجوم نارسایی های جسمی و بیماری های گوناگون، بیشتر از گذشته از قافله عدالت اجتماعی و شغلی عقب میمانند؛ فاصله حقوقی آنها حتی با همکاران شاغل خود بیشتر می شود و حمایت های بیمه ای آنها هم ناکارآمدتر از قبل میگردد و در فقدان بیمه فراگیر و مطلوب برمشکلات آنان افزوده می‌شود.
ما خواهان پرداخت پاداش بازنشستگی به‌موقع، کامل و نقدی، بیمه فراگیر و درآمد شایسته و نظارت بر عملکرد صندوق بازنشستگی کشوری هستیم و بر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گرامی در هر رده سنی با شاغلان تأکیدداریم.
این عزیزان در سالهای اخیر بویژه سال 1396 بارها به روشهای مذاکره و نامه نگاری با مسوولین، تجمع و تحصن خواسته های صنفی و قانونی خود را بیان داشته اند اما تغییری ملموس و شایسته در وضعیت آنها ایجاد نشده است.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران خواهان توجه ویژه به مطالبات بازنشستگان به صورت عملی می باشد. ما برای وعده های توخالی و بدون پشتوانه مسئولان هیچ ارزشی قائل نیستیم.

3- حق‌الزحمه فرهنگیان:
پرداخت حق الزحمه اضافه‌کاری و تصحیح اوراق امتحانات، ماموریت‌ها و…. همواره با فاصله زمانی طولانی صورت گرفته است و چه بسا برخی از طلب ها به دیون رفته و یا از ارزش ریالی آن دربرابر تورم لجام گسیخته بسیار کاسته شده است، ما خواهان پرداخت به‌موقع حق الزحمه های مختلف هستیم.
برای نمونه درسال جاری دولت دستمزد هشت ماه حق‌التدریس به معلمان بدهکار است.
اضافه کاری و….. نیز شرایط بدتر ازین دارد.
در همین راستا طی روزهای گذشته، جمعی از معلمان در جای جای کشور از رفتن به کلاسهای اضافه تدریس خود انصراف دادند.
ضمن تاکید بر حقانیت این عزیزان، مسلما آسیب کوتاهی و تساهل مسئولان دراین زمینه به دانش آموزان خواهدرسید.

4- اجرای کامل مصوبات:
قانون مدیریت خدمات کشوری درسال ۸۶، طرح رتبه بندی سال۹۴، پاداش یک ماه مرخصی، یک ماه حقوق پاداش مناطق محروم و…. مصوباتیست که دولت یا از اجرای کامل آن سرباز زده و یا اجرای آنها را به بهانه کسربودجه کنسل کرده است.
ما خواهان اجرای کامل مصوبات در حوزه ی آموزش و پرورش هستیم.

5- حقوق دانش آموزان:
الف) آموزش با کیفیت و رایگان و برابر در تمام نقاط کشور
ب) کیفیت آموزش از نظر مطالب و محتوای کتب آموزشی و تجهیزات و تکنولوژی آموزشی
ج) برچیده شدن مدارس با عناوین گوناگون ساختگی با اهداف عمدتا پولی(تیزهوشان، نمونه دولتی، هیات امنایی، غیرانتفاعی، برون سپاری و فروش خدمات آموزشی، مجتمعی، دولتی و….)
د) تغییر رویه ی غلط تربیت شاگردان رقابتی برای گذر از آزمونهای گوناگون و درنهایت غول کنکور به دانش آموزانی اجتماعی و شهروندانی موفق و مسئولیت پذیر، گروهی محور، هم اندیش و درنهایت تربیت و ایجاد روحیه ی تعامل و آماده کردن شهروندانی خوب و آشنا به قوانین و حقوق خویش.
و) حذف نفوذ شرکت‌ها و موسسات خصوصی که همچون مافیا با تبلیغات گوناگون هرروز بر دغدغه های والدین برای آماده سازی فرزندان رقابتی می افزایند و هزینه‌های گزافی را بر دوش آنها می گذارند و اهداف اصلی آموزشی و تربیتی را تحت تاثیر قرار می دهند والبته جای تاسف دارد که دراین میان هستند افرادی از مقامات قبلی و فعلی در رده های گوناگون مسوولیتی که خود نیز دستی درین معضلات دارند.
ه) تجهیز و بهبود فضاهای آموزشی با استاندارد های روز دنیا. بر چیده شدن مدارس صحرایی، کپری،چادری، کانکسی، کلنگی و غیر ایمن که به هیچ عنوان شایسته شهروندان ایرانی نیست.
شورای هماهنگی فرهنگیان خواهان توجه ویژه مسوولین به حوزه ی دانش آموزان با مشورت صاحب نظران و متخصصان واقعی این حوزه ها می باشد.

6- صندوق ذخیره فرهنگیان:
فرهنگیان ایران بهترین و بیشترین مشارکتها را در زمینه های مختلف از خود نشان داده اند ولی کمترین نتیجه و اثر را برای خود دیده اند.
صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از این مشارکتهاست.
صد در صد سرمایه ی صندوق ذخیره متعلق به اعضاست اما تاثیرشان در روند مدیریت و سرمایه گذاری و…… صفر است.
اخیرا انتخاباتی حاشیه دار، ناقص و ناقض قوانین انتخاباتی برای هیات امنای تشریفاتی برگزار شد، شورای هماهنگی در نامه‌ای به تاریخ 15 بهمن 96 به وزیر آپ و مسئولین برگزاری انتخابات نسبت به عدم شفافیت و حقانیت پروسه ی انتخابات هشدار داد و خواسته هایی را مطرح کرد، اما مسئولین برگزاری بدون توجه به آن، انتخاباتی مسئله دار را برگزار کردندکه در غیاب مشارکت تشکل‌های صنفی، رقابتی سرد با اقبال حداقلی اعضا، (کمتر از 20 درصد) برگزار شد تا جایی که منتخب اول تهران فقط 571 رأی کسب کرده است، اینها گواهی بر عدم اعتماد اعضاست.

شورای هماهنگی فرهنگیان چون گذشته بر حق و مطالبات خود در مورد صندوق ذخیره تأکید دارد و افراد منتخب را نماینده اکثریت اعضای صندوق نمی‌داند.
خواسته شورای هماهنگی کاملا مشخص است و دوباره تاکید می کنیم که هیئت‌امنا باید گزارشی شفاف از وضعیت صندوق و فساد و سوءاستفاده های آن ارائه نماید و ساختار صندوق و اساسنامه و شرایط را به گونه ای تغییر دهند که اکثریت هیئت ‌امنا انتخابی فرهنگیان باشند نه منصوب وزیر.
سپس انتخابات شفاف و دموکراتیک برگزار شود درغیر این صورت حق اکثریت معلمان ایران و اعضای صندوق است که به این روند غاصبانه اعتراض نمایند.

7- تشکل یابی صنفی و معلمان زندانی صنفی:
دو مساله مهم که با خواسته های محوری و همیشگی شورای هماهنگی و مطالبات صنفی فرهنگیان گره خورده حق تشکل یابی و آزادی معلمان زندانی صنفی است.
ما ضمن تأکید بر حق تشکل یابی مستقل و اعتراض به روند گروگان‌گیری مجوزهای تشکل‌ها از سوی دولت، بر حق و آزادی فعالیت صنفی برای تمام معلمان تاکید می کنیم و نسبت به ادامه حبس، بازداشت، احضار و محرومیت همکاران خود اعتراض داریم.
احکام صادرشده و درحال اجرا را ظالمانه می‌دانیم و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط معلمان زندانی و رفع محرومیت و تبعید آنان هستیم.

تاکنون 11 استان طبق مجوز وزارت کشور و تحت نظارت مسوولین استانی، انتخابات تشکلهای صنفی استانی را برگزار کرده اند و مجوز فعالیت این تشکلها پس از گذشت حدود دوسال هنوز صادر نشده است.
هرجند که طبق قانون و حق داشتن تشکل، ما فعالیتهای خود را داریم ولی عدم صدور پروانه ی فعالیت تشکلها و مجوز برگزاری مجمع انتخاب هیات مدیره برای دیگر استانها را محکوم می کنیم و این نکته را متذکر می شویم که لغو پروانه های فعالیت تشکلهای صنفی فرهنگی و غیرفرهنگی به بهانه های واهی غیر قانونی است.

 

شورای هماهنگی فرهنگیان همچنان امیدوارست که مسوولین دولتی، امنیتی و قضایی از برخوردهای قهری با کنشگران صنفی دست کشیده و به سفارش ها و خواسته های قانونی و اصولی کنشگران و تشکلهای صنفی با دیده ی اغماض ننگرند.

زندان جای تبهکاران و سوءاستفاده گران و خاطیان است.
زندان و احکام ظالمانه برای معلمان کنش گر صنفی نه تنها آنان را از اهداف و خواسته‌های برحقشان باز نمی دارد بلکه آنها را برای رسیدن به مطالبات مصمم تر میسازد.

شورای هماهنگی فرهنگیان به جد پیگیر آزادی معلمان صنفی زندانی می باشد و برحق تشکل یابی صنفی فرهنگیان همچون گذشته مصر است.

موارد فوق بخشی از مطالبات بر جای مانده و محقق نشده معلمان ایران است.
از نظر شورای هماهنگی این مطالبات قابلیت تحقق دارند.
شورای هماهنگی از مهرماه در قالب بیانیه، دیدار و نامه‌نگاری و تجمع سعی کرده است که مطالبه افزایش بودجه آموزش‌وپرورش (کمپین بودجه عادلانه ) را به‌عنوان یک خواسته ی جدی معلمان طرح نماید تا مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس هیچ بهانه‌ای برای رد آن نداشته باشند.
از نظر ما آموزش ‌و پرورش محور توسعه پایدار است پس باید سهم آن از بودجه عمومی با این جایگاه متناسب باشد.
اما بودجه پیشنهادی دولت و روند طرح آن در مجلس و برخورد نمایندگان نشان داده است که برعکس ادعاهایشان، آموزش‌وپرورش اولویت مسئولان نیست.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران باور دارد در کشور ثروتمندی چون ایران آموزش باکیفیت، رایگان و عادلانه حق تمام کودکان است.
معلمان حق‌دارند زندگی انسانی و شرافتمندانه ای داشته باشند.
لذا در فرصت باقیمانده، از دولت و مجلس می خواهیم با بازنگری لایحه بودجه سهم آموزش ‌و پرورش را از بودجه عمومی افزایش دهند و اگر کمبود اعتباردارند از بودجه نهادهای غیر پاسخگو و موازی کاری کاسته و بر بودجه نهاد آموزش اضافه نمایند، ضمن اینکه اجرای مصوبات به جامانده از گذشته منع قانونی ندارند و حال بشدت مورد درخواست هستند.

از نظر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان اسفند آخرین فرصت برای زمینه‌سازی، اجرا و تحقق مطالبات فوق از سوی مسئولان است درصورتی‌که خواسته‌های ما محقق نگردد یا وزیر و گروه تبلیغاتی وی بخواهد با هیاهوی رسانه‌ای مطالبات و معوقات را وارونه جلوه داده و تن به مطالبات ندهند و مجلس بودجه ضروری برای تحقق مطالبات را تصویب ننماید، شورای هماهنگی به صورت سراسری، به برگزاری برنامه‌های اعتراضی در قالب تحصن و تجمع در هفته معلم اقدام خواهد نمود و اگر این بی توجهی چون گذشته ادامه یابد و با تهدید و برخوردهای قهری و زندانی کردن کنشگران بخواهند مطالبات برحق مارا تحت تاثیر قرار دهند حتی از برگزاری امتحانات پایان سال سرباز خواهیم زد تا با این روشها صدای حق طلبی سالیان نشنیده ی خویش را به گوش مسوولان و جامعه برسانیم.

تاریخ و مکان اعتراضات طی بیانیه‌های بعدی به اطلاع همکاران عزیز بازنشسته و شاغل خواهد رسید.

#شورای_هماهنگی_تشکلهای_صنفی_فرهنگیان_ایران
16 اسفند 1396

بخش نظر بسته میباشد.

Comments are closed.